Domowe Akwarium Pl

Salwinia Uszkowata (Salvinia Auriculata)

Zobacz też:
salwinia uszkowata Salvinia auriculata
GatunekSalwinia Uszkowata
Nazywany teżSalwinia Brazylijska
Nazwa łacińskaSalvinia Auriculata
Rodzinasalwiniowate
Długość2 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeroślina pływająca

Salwinia Uszkowata (Salvinia Auriculata)
Nazywany też: Salwinia Brazylijska

Salwinia Uszkowata inaczej Salvinia Brazylijska. W warunkach naturalnych zarasta zakola rzek, rowy oraz jeziora tropikalnej części Ameryki Południowej.

Wyróżnia się owalnym lub kolistym kształtem liścia, pokrytym delikatnymi włoskami. Z każdej cienkiej i wiotkiej łodygi wyrasta para zielono białawych liści unoszących się na wodzie i para liści zanurzona, tworząca korzenie(budowa pierzasta).

Roślina w odpowiednich warunkach nie stwarza problemu w hodowli i szybko się rozrasta (zbyt duży rozrost nie jest wskazany - ogranicza lub całkowicie hamuje wymianę gazową pomiędzy powietrzem atmosferycznym a wodą, nie dopuszcza światła w głąb zbiornika). Wymaga bardzo dobrego oświetlenia (szczególnie korzystne są promienie słoneczne), stworzenia odpowiedniego mikroklimatu nad powierzchnią wody (umożliwia to przykrycie akwarium), delikatnego ruchu wody. Niekorzystny wpływ na jej rozwój powoduje skraplająca się bezpośrednio na liście para wodna.

Rozmnożenie przebiega przez podział bocznych pędów (rozmnażanie wegetatywne). Na drodze ewolucji oraz ingerencji hodowców powstało wiele odmian tego gatunku, różniących się przede wszystkim kształtem, budową oraz rozmiarem liści.