Domowe Akwarium Pl

Strzałka Pływająca (Sagittaria Platyphylla)

strzałka pływająca Sagittaria platyphylla
Wikimedia/Show_ryu /GNU
GatunekStrzałka Pływająca
Nazwa łacińskaSagittaria Platyphylla
Rodzinażabieńcowate
Długość5 - 50 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżyzne z dodatkiem gliny

Strzałka Pływająca (Sagittaria Platyphylla)

Strzałka pływająca jest rośliną wodną, która w warunkach naturalnych porasta praktycznie wszystkie płytkie zbiorniki z wodą stojącą i wolno płynącą w Ameryce Północnej: kanały, rowy melioracyjne, rzeki, strumienie, jeziora, stawy, mokradła. W warunkach naturalnych osiąga imponujące rozmiary – nawet do 150 cm.

Pod względem morfologicznym gatunek ten występuje w formie zanurzonej (tylko liście podwodne) lub w formie emersyjnej (wypuszcza również liście nadwodne). Liście nadwodne są owalne lancetowate i/lub równowąskie z zaostrzonymi końcówkami, wyrastają na łodygach o trójkątnym przekroju. Mogą one osiągać do 25 cm długości i 10 cm szerokości. Liście podwodne są długie (nawet do 50 cm), wąskie, kształtem przypominające wstążkę i wyrastają rozetowo bezpośrednio z bulwiastego kłącza. Kolor rośliny – zielony. Forma zanurzona może nie wypuszczać liści nadwodnych przez wiele lat, dopóki warunki ku temu nie będą odpowiednie (ciepła, płytka, wolno poruszająca się woda, zamulone podłoże).

Jest to bardzo dekoracyjny gatunek, który najlepiej prezentuje się na drugim lub trzecim planie, a także sadzony po bokach akwarium. Na pierwszym planie można go zaaranżować na efektowny trawniczek (wymaga wówczas systematycznego przycinania). Roślinę sadzimy w grupach w odstępach 5-7 cm pomiędzy kolejnymi sadzonkami.

Roślina szybko się rozrasta tworząc zwarte dywany. Jest mało wymagająca, jeżeli chodzi o parametry wody. Inaczej jest z oświetleniem – unikamy miejsc ocienionych.

Roślina nasienna, która kwitnie tylko nad wodą – posiada małe, delikatne, białe kwiaty. Jej nasiona mogą unosić się na powierzchni wody przez kilka tygodni, zanim utoną i wykiełkują. Bodźcem do kiełkowania nasion jest odpowiednia ilość światła. W akwarium rozmnażana jest wegetatywnie - za pomocą rozłogów lub przez podział kłącza.