Domowe Akwarium Pl

Strzałka Karłowata (Sagittaria Subulata)

strzałka karłowata Sagittaria subulata
Wikimedia/Daderot /CC0 1.0
GatunekStrzałka Karłowata
Nazwa łacińskaSagittaria Subulata
Rodzinażabieńcowate
Długość10 - 50 cm
Temperatura18 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżwirowe wzbogacone w żelazo

Strzałka Karłowata (Sagittaria Subulata)

Strzałka karłowata jest rośliną wodną, która w warunkach naturalnych porasta płytkie, słodkowodne i słonawowodne nabrzeża rzek, bagien oraz ujścia rzek na terenie Kolumbii, Wenezueli, a także USA. Żyje głównie pod wodą wypuszczając liście nadwodne i łodygę kwiatową.

Roślina wytwarza liście podwodne i nadwodne (pływające), które znacząco różnią się od siebie. Jasnozielone, wstążkowe, wąskie liście podwodne wyrastają rozetowo z nasady korzeni. Liście te mogą osiągnąć długość 20-50 cm i 4-7 cm szerokości. Owalna blaszka liści nadwodnych ma szerokość 0,5-2,5 cm i długość 2-6 cm. Roślina wytwarza liczne rozłogi, z których wyrastają kolejne rośliny potomne. Łodyga kwiatowa może osiągnąć 1 metr długości. Białe, małe kwiaty tworzą się tuż nad powierzchnią wody. W akwarystyce istnieją liczne odmiany tej rośliny różniące się przede wszystkim długością liści. Najmniejszą odmianą jest Sagittaria subulata var. pusilla, największą natomiast Sagittaria subulata var. gracillima.

Gatunek najlepiej prezentuje się na środkowym oraz pierwszym planie akwarium zaaranżowany w tzw, trawniczek. W tym celu sadzonki roślin układamy na wzór szachownicy, co 10 cm i pozostawiamy do wytworzenia się rozłogów, które szybko zagęszczą nam roślinę.

Roślina jest dość łatwa w uprawie i szybko się rozrasta, dlatego jest polecana początkującym akwarystom. Dodatkowe nawożenie dwutlenkiem węgla jest korzystne dla jej wzrostu. Trawniczek wymaga systematycznego przycinania i przerzedzania. Zbyt gęsta roślina zaczyna rosnąć ku górze w poszukiwaniu dostępu do światła, a jej liście zaczynają żółknąć. Żółknięcie liści może być także spowodowane deficytem żelaza w wodzie. Zbyt słabe oświetlenie skutkuje pięciem się rośliny do góry. Strzałka karłowata dobrze radzi sobie w alkalicznej wodzie.

Roślina nasienna, która w płytkich akwariach oraz optymalnych warunkach rozwija łodygę kwiatową. W warunkach akwariowych rozmnażana jest jednak wegetatywnie – przez rozłogi.