Domowe Akwarium Pl

Utricularia Graminifolia (Utricularia Graminifolia)

utricularia graminifolia Utricularia graminifolia
Wikipedia/fischermans /GNU
GatunekUtricularia Graminifolia
Nazwa łacińskaUtricularia Graminifolia
Rodzinapływaczowate
Długość6 - 8 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Utricularia Graminifolia (Utricularia Graminifolia)

Utricularia graminifolia w warunkach naturalnych porasta zacienione obszary podmokłe, bagienne, torfowiska, mokradła, brzegi strumieni na obszarze południowo-wschodniej Azji (Wietnam, Indie, Birma, Tajlandia, Laos, Chiny).

Jest to roślina wodno-lądowa, która do podłoża mocuje się za pomocą kłącza. Z niego wyrastają liczne, nitkowate rozłogi, na których umiejscowione są w węzłach zielone liście, kształtem przypominające trawę (długość 4-6 cm, szerokość 6 mm, 3 nerwy). Na rozłogach pojawiają się również pęcherzyki powietrza, bocznie spłaszczone (o długości 0,5-2 cm) będące aparatem chwytającym drobne zwierzęta bezkręgowe w pułapkę. Pęcherzyki otwierają się do wewnątrz w momencie pojawienia się potencjalnej zdobyczy zasysając ją wraz z wodą, po czym klapka się zamyka. Następuje wydzielanie enzymów trawiących. Roślina w ten sposób uzupełnia niedobory azotu.

Gatunek ten najlepiej prezentuje się na pierwszym planie w akwarium. Odpowiednio zaaranżowany i przycinany systematycznie (przycinanie pomaga w zagęszczaniu liści) tworzy dywanowe trawniki.

Jest to delikatna (wrażliwa na warunki wodne) i trudna w uprawie roślina (problem stanowi aklimatyzacja i właściwe ukorzenienie). Optymalne warunki dla niej to niezbyt intensywne światło, odczyn wody lekko kwaśny, woda miękka, powyżej 21˚C, filtracja o dobrym przepływie, podłoże wzbogacone nawozami (żelazo, fosfor, azot, mangan). Dwutlenek węgla nie jest wymagany, ale wskazany. Unikamy trzymania ryb kopiących w podłożu.

Jest to gatunek nasienny, którego fioletowe kwiaty pojawiają się tylko w postaci emersyjnej (wynurzonej). W warunkach akwariowych rozmnażamy go wegetatywnie - poprzez podział kłącza. W celu uzyskania ładnego trawnika sadzimy kępy roślin co 5 cm tworząc wzór szachownicy.