Domowe Akwarium Pl

Wąkrota Okółkowa (Hydrocotyle Verticillata)

Zobacz też:
wąkrota okółkowa Hydrocotyle verticillata
Wikipedia/Forest & Kim Starr /CC BY-SA 3.0
GatunekWąkrota Okółkowa
Nazwa łacińskaHydrocotyle Verticillata
Rodzinaaraliowate
Długość7 - 15 cm
Temperatura10 - 27°C
Twardość wodymiękka
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Wąkrota Okółkowa (Hydrocotyle Verticillata)

Wąkrota okółkowa jest rośliną wodno-lądową. Jest to pospolity chwast klimatu tropikalnego (południowe stany USA, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa), który porasta tereny podmokłe, obszary zalewowe, bagienne, torfowiska, gleby podmokłe słabo przepuszczalne, wody płytkie stojące, jak i płynące.

Charakteryzuje się płożącą łodygą (kłączem), z której wyrastają w okółkach liście (po kilka sztuk w węźle) oraz nitkowate korzenie. Liście są zielonego koloru i tarczowego kształtu (okrągłe, karbowane na brzegach) osadzone centralnie na ogonkach długości około 3-10 cm. Średnica liści wynosi do 4 cm.

Gatunek rozrasta się poziomo, ale pod wodą rośnie powoli. W znacznej mierze zależy to od intensywności światła oraz poziomu wody. Czym silniejsze oświetlenie i niższy poziom wody, tym lepiej. Oświetlenie ma również wpływ na jego wysokość - czym słabsze, tym jest wyższy (jego liście wydłużają się do światła, ale są także drobniejsze i bardziej łamliwe). Dodatkowe nawożenie nie jest wymagane, ale jak to zwykle bywa wskazane. Żółknięcie liści może być spowodowane niedoborami azotu.

Roślina doskonale prezentuje się na pierwszym planie w akwarium. Może być także wykorzystana jako roślina pływająca.

Gatunek nasienny (drobne, białe kwiaty), który w warunkach akwariowych rozmnażamy za pomocą rozłogów lub przez podział kłącza.