Domowe Akwarium Pl

Wgłębka Pływająca (łac. Riccia Fluitans)

Zobacz też:
wgłębka pływająca Riccia fluitans
Wikipedia/Lukas3 /CC BY 2.5
GatunekWgłębka Pływająca
Nazywany teżWgłębka Wodna
Nazwa łacińskaRiccia Fluitans
Rodzinawgłębkowate
Długość5 cm
Temperatura16 - 27°C
Twardość wodymiękka - twarda
Oświetleniesilne
Podłożeroślina pływająca

Wgłębka Pływająca (Riccia Fluitans)
Nazywany też: Wgłębka Wodna

Wgłębka Pływająca inaczej Wgłębka Wodna - w warunkach naturalnych można ją spotkać praktycznie w każdym płytkim zbiorniku stojącym lub wolno płynącym klimatu umiarkowanego, podzwrotnikowego lub nawet zwrotnikowego, na każdym kontynencie. Występuje na powierzchni wody, tuż pod nią oraz w głębi toni wodnej, zaczepiona o różne przedmioty lub rośliny.

Nie posiada łodygi, tworzy tzw. plechę, która swobodnie rozrasta się przede wszystkim w kierunku poziomym (na zasadzie łańcucha). Pęd jest silnie rozgałęziony na końcach, roślina jest intensywnego zielonego koloru.

Roślina ta bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków, dlatego może być hodowana w akwariach krajowych (pozbawionych ogrzewania), jak i tych podgrzewanych. Najkorzystniejsze warunki do jej uprawy to temperatura powyżej 21°C, obojętny lub zasadowy odczyn, woda miękka, silnie oświetlona. Wgłębka w dobrych warunkach bardzo szybko się rozrasta, przez co stwarza zagrożenie braku przenikania do wody tlenu atmosferycznego (jeżeli hodujemy ją w formie pływającej).

Uprawa tej rośliny przynosi także korzyści - karpieńcowate chętnie składają w niej ikrę, labiryntowate budują wśród plechy gniazda z piany, a piękniczkowate rodzą w niej młode. Dodatkowo, dla larw przebywających po wylęgu pod zwierciadłem wody, jest to doskonałe schronienie. Jest też świetnym elementem dekoracyjnym w naszym akwarium - wystarczy ją przytwierdzić do wybranego elementu podwodnego świata, aby stworzyć niesamowitą i oryginalną kompozycję.

Rozmnażanie następuje poprzez podział plechy.