Domowe Akwarium Pl

Wywłócznik Brazylijski (Myriophyllum Aquaticum)

Zobacz też:
wywłócznik brazylijski Myriophyllum aquaticum
Wikipedia/Aka /CC BY-SA 2.5
GatunekWywłócznik Brazylijski
Nazwa łacińskaMyriophyllum Aquaticum
Rodzinawodnikowate
Długość50 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Wywłócznik Brazylijski (Myriophyllum Aquaticum)

Wywłócznik Brazylijski to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej - brazylijskiej części Amazonii. Jest to roślina wodno-lądowa, która porasta bagniste nabrzeża, mokradła, jeziora, stawy oraz strumienie. Obecnie występuje praktycznie na całym globie.

Charakteryzuje się długą i dosyć mocną łodygą, z której wyrastają piętrowo pierzaste (nitkowate odcinki raczej krótkie), zielone liście mające tendencję do przebarwiania się na pomarańczowo-czerwono (przy dobrym oświetleniu).

Roślinę można posadzić do podłoża lub traktować jako pływającą (do momentu wytworzenia korzeni). Ładnie prezentuje się w środkowej lub tylnej części akwarium, sadzona po bokach, w grupie kilku sztuk. Zbyt ciasne obsadzenie może powodować opadanie dolnych liści.

Lubi czystą, systematycznie podmienianą wodę, wzbogaconą w CO2, rozproszone światło, podłoże wzbogacone gliną. W okresie zimowym warto oziębić dla niej wodę do 18°C. Wrażliwa na ataki glonów i ryb roślinożernych. Ma tendencję do wyrastania ponad zwierciadło wody.

Roślina nasienna, rozmnażana w warunkach akwariowych wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych wierzchołków.