Domowe Akwarium Pl

Wywłócznik Okółkowy (łac. Myriophyllum Verticillatum)

Zobacz też:
wywłócznik okółkowy Myriophyllum verticillatum
Wikipedia/Kristian Peters,Fabelfroh /GNU
GatunekWywłócznik Okółkowy
Nazwa łacińskaMyriophyllum Verticillatum
Rodzinawodnikowate
Długość50 cm
Temperatura15 - 28°C
Twardość wodymiękka
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Wywłócznik Okółkowy (Myriophyllum Verticillatum)

Wywłócznik Okółkowy - w warunkach naturalnych roślinę tę można odnaleźć praktycznie na wszystkich kontynentach (również w Polsce), porastającą dna zbiorników stojących lub wolno płynących, tereny podmokłe oraz okresowo zalewane.

Charakteryzuje się długą, łamliwą łodygą, z której wyrastają piętrami gęste, pierzaste, o równych odcinkach liście koloru zielonego.

Roślina bardzo efektownie wygląda w środkowej lub tylnej części akwarium dzięki swej puszystości. Sadzimy ją w grupie kilku sztuk (pamiętamy o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca między kolejnymi sadzonkami).

Jest dosyć wymagającym gatunkiem, jak wszystkie wywłóczniki. Wrażliwy jest na związki wapnia w wodzie, ryby roślinożerne i rozgrzebujące dno, ataki glonów oraz gwałtowny ruch wody (nie sadzimy go w pobliżu wylotu filtra czy napowietrzacza). Lubi czystą, systematycznie odświeżaną wodę, silne, ale rozproszone światło.

Roślina nasienna, rozmnażana przeważnie wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów. Wytwarza ona również pąki przetrwalnikowe (zimowe, tzw. turiony), które są naturalną formą rozmnażania, gdy roślina narażona jest na działanie mrozów lub innych niekorzystnych czynników. Wówczas pąki te odpadają i osiadają w podłożu, a roślina macierzysta ginie.