Domowe Akwarium Pl

Wywłócznik Rdzawy (łac. Myriophyllum Tuberculatum)

Zobacz też:
wywłócznik rdzawy Myriophyllum tuberculatum
GatunekWywłócznik Rdzawy
Nazwa łacińskaMyriophyllum Tuberculatum
Rodzinawodnikowate
Długość50 cm
Temperatura22 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne

Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)

Wywłócznik Rdzawy w warunkach naturalnych porasta dna zbiorników z wodą stojącą lub wolno płynącą, tereny bagienne Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, a także południowo-wschodnią część Azji.

Charakteryzuje się sprężystą łodygą, z której wyrastają piętrowo mocno pierzaste, podzielone na nitkowate odcinki liście koloru od zielono czerwonawego do rdzawo brązowego. System korzeniowy silnie rozwinięty.

Gatunek niezmiernie kruchy i delikatny, raczej trudny w uprawie. Podłoże nie powinno mieć zbyt dużej średnicy ziarna, nie powinno być zbite, dobrze jest, gdy jego temperatura zbytnio nie różni się od temperatury wody. Wsadzając roślinę uważamy, aby nie uszkodzić zarówno korzeni, jak i łodygi. Roślina lubi czystą wodę (dobry filtr, systematyczne podmiany wody), jednak zbyt gwałtowny ruch wody jej nie służy. Oświetlenie silne, lecz rozproszone (minimum 12-sto godzinny dzień świetlny przez cały rok), najlepiej mieszane (światło niebieskie i czerwone). Konieczne wzbogacanie wody oraz podłoża w związki mineralne i odżywcze oraz w dwutlenek węgla. Roślina bardzo wrażliwa na ataki glonów.

Doskonale prezentuje się w środkowej lub tylnej części akwarium, sadzona w grupach po kilka sztuk (pamiętamy o odstępach pomiędzy kolejnymi sadzonkami wynoszącymi minimum 10 cm).

Roślina nasienna, jednak rozmnażana jest wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów.