Domowe Akwarium Pl

żabienica Argentyńska (łac. Echinodorus Argentinensis)

Zobacz też:
żabienica argentyńska Echinodorus argentinensis
Wikipedia/User:BotBln /GNU
GatunekŻabienica Argentyńska
Nazwa łacińskaEchinodorus Argentinensis
Rodzinażabieńcowate
Długość30 - 50 cm
Temperatura18 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżwirowe

Żabienica Argentyńska (Echinodorus Argentinensis)

Żabienica argentyńska w warunkach naturalnych porasta błotniste brzegi rzek, jezior, stawów, obszarów podmokłych na terenie Argentyny, Brazylii, Urugwaju oraz Paragwaju. Jest to roślina wodno-lądowa, która potrafi dorastać do 1-1,2 metrów (w postaci wynurzonej).

Charakteryzuje się kłączem z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, z którego wyrastają rozetowo ciemnozielone liście, dość szerokie, lancetowatego kształtu na dość długich ogonkach (są takiej samej długości co liście lub nieco krótsze), z dobrze widocznymi żyłkami nerwowymi.

Roślina nadaje się do dużych i wysokich zbiorników ze względu na tendencję do wyrastania ponad powierzchnię wody (zwłaszcza w ciepłych i dobrze oświetlonych akwariach - wówczas jej liście są znacznie mniejsze i krótsze w stosunku do łodyg). Doskonale prezentuje się na tylnym i środkowym planie umieszczona w podłożu pojedynczo.

Jest to wytrzymała i mało wymagająca roślina (nie wymaga dodatkowego nawożenia wody). Podłoże powinno być użyźnione, dość głębokie.

Gatunek nasienny (proste łodygi kwiatowe wyrastają ponad zwierciadło wody), który w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie - przez podział kłącza.