Domowe Akwarium Pl

Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus)

Zobacz też:
żabienica amazońska Echinodorus amazonicus
GatunekŻabienica Amazońska
Nazwa łacińskaEchinodorus Amazonicus
Rodzinażabieńcowate
Długość45 cm
Temperatura20 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Żabienica Amazońska (Echinodorus Amazonicus)

Żabienica Amazońska jest to roślina wodno-lądowa, która w warunkach naturalnych porasta brzegi rzek, potoków i jezior okresowo zalewanych a nawet tereny bagniste Ameryki Południowej.

Z krótkiego i grubego kłącza, tak jak w przypadku innych gatunków z tej rodziny, wyrastają rozetowo, intensywnie zielone, lancetowate podwodne liście. Blaszki liściowe osadzone są na ogonkach, osiągają szerokość około 4 cm, a długość nawet 30 cm, są szpiczasto zakończone i wyginają się ku tyłowi. Dodatkowo roślina wykształca także liście nadwodne, które są pofałdowane w charakterystyczny sposób. Roślina wykształca pędy kwiatostanowe, z których, w zależności od rodzaju środowiska, powstają kwiaty (wyrastają tylko nad powierzchnią wody) lub rośliny potomne (środowisko podwodne).

Roślina przeznaczona do środkowej części naszego akwarium. Powinna być sadzona pojedynczo (roślina rozrasta się do 40 cm szerokości).

W niskiej temperaturze, słabszym oświetleniu i wodzie ubogiej w mikroelementy rośnie powoli. W przypadku wykształcenia się liści nadwodnych wymagane jest ich przycięcie.

Jest to roślina nasienna, lecz w warunkach akwariowych rozmnaża się ją wegetatywnie - przez rozmnóżki (młode okazy, które wyrastają na zanurzonych pędach kwiatostanowych). Rozmnóżki powinny osiągnąć kilkucentymetrową wysokość oraz dobrze rozwinięty system korzeniowy, aby mieć gwarancję przyjęcia się nowej sadzonki.