Domowe Akwarium Pl

żabienica Czterożebrowa Kolumbijska (łac. Echinodorus Quadricostatus Var. Magdalenensis)

Zobacz też:
żabienica czterożebrowa kolumbijska Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis
Wikipedia/Haplochromis /GNU
GatunekŻabienica Czterożebrowa Kolumbijska
Nazwa łacińskaEchinodorus Quadricostatus Var. Magdalenensis
Rodzinażabieńcowate
Długość10 - 15 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżyzne, wzbogacone w żelazo

Żabienica Czterożebrowa Kolumbijska (Echinodorus Quadricostatus Var. Magdalenensis)

Żabienica czterożebrowa występuje w trzech podgatunkach, które różnią się między sobą wyglądem nasion oraz miejscem ich naturalnego występowania. Opisywany podgatunek występuje w Ameryce Południowej, w Kolumbii. Można go odnaleźć dziko rosnącego wzdłuż rzeki Magdalena oraz jej dopływów.

Roślina ta charakteryzuje się jasnozielonym ubarwieniem liści, które wyrastają z węzła korzennego rozetowo. Pojedyncze liście mają wydłużony kształt blaszek, przypominający miecz, o szerokości 0,5-1 cm i osadzone są na krótkich ogonkach.

Gatunek ten doskonale prezentuje się na pierwszym oraz środkowym planie. W zależności od sposobu aranżacji może tworzyć piękne i gęste dywany lub rosnąć pojedynczo. W pierwszym przypadku bocznych pędów rośliny, z których wyrastają kolejne sadzonki nie obcinamy. Wówczas roślina macierzysta rozrasta się na boki. Efekt można zwiększyć umieszczając w podłożu grupki sadzonek na wzór szachownicy (co kilka centymetrów) i pozwalając im swobodnie się rozrastać. Natomiast, jeżeli posadzimy grupę kilku roślin i będziemy systematycznie przycinać wszystkie tworzące się boczne pędy, to uzyskamy druga opcję - roślina będzie rosła ku górze tworząc krzaczaste skupiska.

Uprawa tego gatunku nie wymaga dodatkowego nawożenia (poza wzbogaceniem odpowiednio podłoża) i dobrze rośnie przy oświetleniu 0,3-0,5 W/l. Niedobór światła lub żelaza w podłożu objawiają się poprzez żółknięcie liści.

Jest to roślina nasienna (małe, białe kwiaty pojawiają się tylko, gdy jest wynurzona ponad zwierciadło wody), którą w warunkach akwariowych rozmnażamy przez rozłogi. Po ukorzenieniu się takiej sadzonki, można bez przeszkód odciąć ją od rośliny macierzystej.