Domowe Akwarium Pl

żabienica Pozioma (łac. Echinodorus Horizontalis)

Zobacz też:
żabienica pozioma Echinodorus horizontalis
GatunekŻabienica Pozioma
Nazwa łacińskaEchinodorus Horizontalis
Rodzinażabieńcowate
Długość30 - 40 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Żabienica Pozioma (Echinodorus Horizontalis)

Żabienica Pozioma to roślina wodno-lądowa, która w warunkach naturalnych porasta brzegi rzek i jezior okresowo zalewanych Ameryki Południowej - Brazylii, Kolumbii i Peru.

Z krótkiego i grubego kłącza wyrastają rozetowo, osadzone na długich ogonkach liście. Blaszka liściowa w stosunku do ogonka wyrasta praktycznie pod kątem prostym, jest intensywnie zielonego koloru (młode liście barwią się na brunatno zielono). Jest kształtu owalnego, o szpiczastym końcu i serowatym wycięciu u nasady, może osiągać długość 10-15 cm, szerokość około 5 cm. Pędy kwiatostanowe mogą wyrosnąć na wysokość 60 cm i są w stanie zakwitnąć zarówno pod wodą jak i nad jej powierzchnią.

Gatunek ten przeznaczony jest do obsadzenia środkowej części akwarium. Powinien być sadzony pojedynczo (roślina rozrasta się do 50 cm szerokości).

W niskiej temperaturze, słabszym oświetleniu i wodzie ubogiej w mikroelementy rośnie powoli. Dlatego wskazane jest dodawanie nawozów zarówno do wody, jak i do podłoża.

Jest to roślina nasienna, lecz w warunkach akwariowych rozmnaża się ją niemal wyłącznie wegetatywnie - przez rozmnóżki (młode okazy, które wyrastają na zanurzonych pędach kwiatostanowych). Rozmnóżki powinny osiągnąć kilkucentymetrową wysokość oraz dobrze rozwinięty system korzeniowy, aby mieć gwarancję przyjęcia się nowej sadzonki.