Domowe Akwarium Pl

żabienica łamliwa (łac. Echinodorus Parviflorus)

Zobacz też:
żabienica łamliwa Echinodorus parviflorus
GatunekŻabienica Łamliwa
Nazywany teżŻabienica Drobnokwiatowa
Nazwa łacińskaEchinodorus Parviflorus
Rodzinażabieńcowate
Długość10 - 25 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożeżyzne

Żabienica Łamliwa (Echinodorus Parviflorus)
Nazywany też: Żabienica Drobnokwiatowa

Żabienica Łamliwa to roślina wodno-lądowa, której pochodzenie nie jest jasne. Najprawdopodobniej jest to sztucznie wyhodowany gatunek, specjalnie dla akwarystów.

Jest to jedna z mniejszych żabienic, która charakteryzuje się krótkim i grubym kłączem, silnie ukorzenionym. Wyrasta z niego rozetowo, gęsta kępka liści na krótkich ogonkach. Blaszka liściowa jest kształtu wydłużonego owalu, ze szpiczastym czubkiem, długości około 10 cm, szerokości 1-3 cm. Roślina wykształca także liście nadwodne i pęd kwiatostanowy, który zakwita przeważnie nad zwierciadłem wody.

Roślina najlepiej prezentuje się w przedniej części akwarium, powinna być sadzona pojedynczo (rozrasta się na około 10 cm szerokości).

Jest to bardzo odporny gatunek, lubiący wodę bogatą w mikroelementy, ale dobrze rozwija się w każdym akwarium.

Roślina nasienna, lecz w warunkach akwariowych rozmnaża się ją niemal wyłącznie wegetatywnie - przez rozmnóżki (młode okazy, które wyrastają na zanurzonych pędach kwiatostanowych). Rozmnóżki powinny osiągnąć kilkucentymetrową wysokość oraz dobrze rozwinięty system korzeniowy, aby mieć gwarancję przyjęcia się nowej sadzonki.