Domowe Akwarium Pl

Zwartka Becketta (łac. Cryptocoryne Beckettii)

Zobacz też:
zwartka becketta Cryptocoryne beckettii
Wikipedia/Jan D. Bastmeijer /GNU
GatunekZwartka Becketta
Nazwa łacińskaCryptocoryne Beckettii
Rodzinaobrazkowate
Długość15 - 20 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożesadzimy w pojemnikach

Zwartka Becketta (Cryptocoryne Beckettii)

Zwartka Becketta w warunkach naturalnych porasta błotniste brzegi lub dna płytkich zbiorników (o zmiennym poziomie wody) strefy podrównikowej oceanicznej monsunowej - głownie stawy i potoki Sri Lanki (wyspy Cejlon). Woda w tych zbiornikach najczęściej jest bardzo miękka i lekko kwaśna (pH=6-7,5).

Gatunek ten charakteryzuje się cienkim kłączem, z którego rozetowo wyrastają liście na 20-sto centymetrowych ogonkach. Blaszka liściowa jest lancetowata, szeroko pofałdowana na brzegach, z zaostrzonym, podwijającym się szczytem i zaokrągloną nasadą. Kolor od zielonego, poprzez oliwkowy do czrwonobrązowego (ale zależy on przede wszystkim od rodzaju i mocy oświetlenia). Korzenie grube.

Ze względu na swoje rozmiary doskonale nadaje się do przedniej lub środkowej części akwarium. Rozrasta się szybko w zwartą kępkę o szerokości nawet 15 cm.

Nie lubi świeżo przemytego lub często przemywanego podłoża - dlatego powinno się ją umieszczać w doniczkach (osłonkach), podłoże dobrze jest wzbogacić żelazem. Uprawa tej rośliny jest stosunkowo łatwa - jest ona wytrzymała na zmiany środowiskowe (powolne zmiany, nie gwałtowne).

Jest to roślina nasienna, jednak powolny wzrost powoduje, że częściej rozmnażana jest wegetatywnie - za pomocą ukorzenionych rozłogów.