Domowe Akwarium Pl

Żabienica Sercolistna (Echinodorus Cordifolius)

Zobacz też:
żabienica sercolistna Echinodorus cordifolius
GatunekŻabienica Sercolistna
Nazwa łacińskaEchinodorus Cordifolius
Rodzinażabieńcowate
Długość40 - 80 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane
Podłożedowolne z dodatkiem gliny

Żabienica Sercolistna (Echinodorus Cordifolius)

Żabienica Sercolistna jest to roślina wodno-lądowa, która w warunkach naturalnych porasta brzegi rzek, potoków i jezior Ameryki: Północnej, Środkowej i Południowej (klimat podzwrotnikowy, zwrotnikowy, rzadziej równikowy).

Jest to trwały i dekoracyjny gatunek. Z krótkiego i grubego kłącza wyrastają rozetowo, intensywnie zielone, podwodne liście - starsze są pokroju sercowatego, młode owalnego. Blaszki liściowe osadzone są na długich ogonkach (25 cm i więcej w sprzyjających warunkach), osiągają szerokość około 15 cm, a długość 20-25 cm. Dodatkowo roślina wykształca także liście nadwodne, znacznie większe. Dla celów akwarystycznych stosuje się rośliny tylko z podwodnymi liśćmi lub wyhodowane mniejsze odmiany tego gatunku (np. odmiana Ovalis). Roślina wykształca pędy kwiatostanowe, z których, w zależności od rodzaju środowiska, powstają kwiaty (wyrastają tylko nad powierzchnią wody) lub rośliny potomne (środowisko podwodne, pędy kładą się na podłożu).

Roślina przeznaczona do środkowej lub tylnej części naszego akwarium. Powinna być sadzona pojedynczo.

W niskiej temperaturze, słabszym oświetleniu i wodzie ubogiej w mikroelementy rośnie powoli. W przypadku wykształcenia się liści nadwodnych wymagane jest ich przycięcie.

Jest to roślina nasienna, lecz w warunkach akwariowych rozmnaża się ją wegetatywnie - przez rozmnóżki (młode okazy, które wyrastają na zanurzonych pędach kwiatostanowych). Rozmnóżki powinny osiągnąć kilkucentymetrową wysokość (minimum 3-5 liści) oraz dobrze rozwinięty system korzeniowy, aby mieć gwarancję przyjęcia się nowej sadzonki.