Domowe Akwarium Pl

Barwieniec Czarny (łac. Hyphessobrycon Megalopterus)

Zobacz też:
barwieniec czarny Hyphessobrycon megalopterus
Wikipedia/Krachz /GNU
GatunekBarwieniec Czarny
Nazywany teżFantom Czarny
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Megalopterus
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.2
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Barwieniec Czarny (Hyphessobrycon Megalopterus)
Nazywany też: Fantom Czarny

Występowanie

Ryba słodkowodna zamieszkująca potoki, strumienie o jasnych wodach, z gęsta roślinnością oraz roślinnością pływającą na terenie Brazylii i Boliwii.

Wygląd zewnętrzny

Szata kolorystyczna jest zróżnicowana – od srebrno-szarej do ciemno-szarej, posiada czarną plamę za powłoką skrzelową a płetwa grzbietowa i ogonowa mają czarne końcówki. Samiec jest mniejszy od samicy, ma również dłuższe płetwy – grzbietową i ogonową. Samica mieni się kolorem różowawym.

Usposobienie

Ten gatunek barwieńca (zwany również fantomem czarnym) jest rybą słodkowodną lubiącą towarzystwo swojego gatunku. Są to rybki delikatne oraz spokojne (samce czasem puszą się, ale nie krzywdzą wzajemnie).

Akwarium

Lubią kryjówki, gęstą szatę roślinną, rozproszone światło i czystą wodę.

Rozmnażanie

Rozmnożenie barwieńca nie należy do łatwych zadań. Dobraną parę należy umieścić w odpowiednio przygotowanym akwarium tarliskowym (woda bardzo miękka, lekko kwaśna, do 22°C). Światło nie powinno być jaskrawe, a nawet po odbytym tarle zbiornik można pozostawić bez oświetlenia. Rodziców odławiamy, gdy tylko zostaną złożone jaja. Okres wylęgu (do samodzielnie pływającego narybku) trwa około 6 dni.