Domowe Akwarium Pl

Badis Błękitnopłetwy (łac. Badis Badis)

Zobacz też:
badis błękitnopłetwy Badis badis
Wikipedia/Tomolyka /GNU
GatunekBadis Błękitnopłetwy
Nazwa łacińskaBadis Badis
Rodzinabadisowate
WystępowanieIndie
Długość8 cm
Temperatura23 - 26°C
Twardość wodymiękka
pH6.5 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony

Badis Błękitnopłetwy (Badis Badis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny zamieszkujący mętne strumienie i potoki o niskim poziomie wody oraz niewielkim prądzie wody na obszarze Indii.

Wygląd zewnętrzny

Ryby te charakteryzują się małym pyskiem, brakiem miękkiej części w płetwach nieparzystych i lekko, bocznie spłaszczonym ciałem. Ich ubarwienie jest zmienne i zależy od warunków życia - zazwyczaj ciemnobrązowe, połyskująco niebiesko; młode są dodatkowo pręgowane poprzecznie (z wiekiem pręgi zanikają a u samców pojawia się mozaika barwnych plamek).

Usposobienie

Ryba ta ma spokojne usposobienie.

Akwarium

Może być trzymana w akwarium wielogatunkowym, w którym musimy mu przygotować odpowiednie kryjówki (doniczka, skorupa orzecha kokosowego, rośliny pływające, warstwa torfu na dnie).

Rozmnażanie

Przed tarłem samce przybierają szatę godową, walczą o samicę i strzegą kryjówek. Tarło odbywa się w osobnym zbiorniku z podwyższoną temperaturą do 28°C. W ciągu trzech godzin, etapami, samica składa około 50 jaj. Po złożeniu ikry należy ją odłowić – potomstwem opiekuje się samiec. Młode wylęgają się po 2 dniach, po kolejnych 4 zaczynają swobodnie pływać.