Domowe Akwarium Pl

Brzanka Rekinia (łac. Balantiocheilos Melanopterus)

Zobacz też:
brzanka rekinia Balantiocheilos melanopterus
GatunekBrzanka Rekinia
Nazwa łacińskaBalantiocheilos Melanopterus
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja
Długość35 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 8.0
Zbiornik500 L
Pokarmżywy, mrożony, suszony, roślinny

Brzanka Rekinia (Balantiocheilos Melanopterus)

Występowanie

W warunkach naturalnych Brzankę rekinią można odnaleźć w rzekach i jeziorach Borneo, Sumatry czy półwyspu Malajskiego. Niestety w przyrodzie występuje coraz rzadziej i jest to gatunek zagrożony.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie skóry w znacznym stopniu zależy od warunków bytowych oraz pożywienia. Waha się między szaro-srebrnym a srebrno-złotym kolorem ciała z jasnym podbrzuszem i płetwami obrzeżonymi na ciemno szaro do czarnego. Korpus ciała jest torpedowaty, a płetwa grzbietowa wysoka i trójkątna. Dymorfizm płciowy jest trudny do rozróżnienia. Dorosłe samice są bardziej okrągłe w partii brzusznej.

brzanka rekinia

Usposobienie

Rybka przede wszystkim jest stadna. W zależności od ilości przetrzymywanych sztuk, jej zachowanie może znacząco się różnić. I tak, gdy trzymamy pojedynczego osobnika z reguły jest on nieśmiały i bierny. Czasami zdarza się, że może być on agresywny w stosunku do pozostałych mieszkańców. W grupie kilku sztuk rozwija się hierarchia. Jeżeli stadko jest odpowiedniej wielkości (minimum 5 sztuk), agresja rozkłada się wewnątrz niego i rybki aktywnie pływają po całym zbiorniku. Zbyt mała liczba powoduje agresywne zachowania brzanek wobec pozostałych mieszkańców akwarium. Z powodu swoich rozmiarów najlepiej jest ją trzymać z większymi rybami z rodziny karpiowatych. Mniejsze rybki może zjadać, tak samo, jak krewetki czy ślimaki, które stanowią ich naturalne pożywienie.

brzanka rekinia

Akwarium

Przy zakupie rybka jest niewielkich rozmiarów, jednak szybko rośnie. Żeby zapewnić jej odpowiednie warunki i bezstresowe życie wymagany jest bardzo duży zbiornik. Dla grupy kilku osobników minimum to 1000 litrów. Akwarium można skonfigurować jako szybko płynącą rzekę Azji (podłoże żwirowate, kryjówki wśród roślin i korzeni, zmiennej wielkości, okrągłe kamienie, wolne przestrzenie do pływania, mocna filtracja, jednokierunkowy przepływ wody). Wymagane przykrycie zbiornika – brzanki są świetnymi skoczkami. Lubią bardzo czysta wodę, bez obciążeń organicznych oraz wysoki poziom rozpuszczonego tlenu. Należy pamiętać także, że mogą obgryzać rośliny.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnażanie w sztucznych warunkach jest bardzo trudne ze względu na rozmiary ryby. W sprzedaży dostępne są okazy z tzw. gospodarstw hodowlanych, w których stosuje się hormony.