Domowe Akwarium Pl

Brzanka Purpurowa (łac. Pethia Nigrofasciata)

Zobacz też:
brzanka purpurowa Pethia nigrofasciata
GatunekBrzanka Purpurowa
Nazwa łacińskaPethia Nigrofasciata
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja Południowa
Długość5 - 6 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Brzanka Purpurowa (Pethia Nigrofasciata)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla strumieni i dorzeczy rzeki Kelani oraz Nilwala na Sri Lance. Są to zalesione odcinki, z jasną, płytką i wolno płynącą wodą o piaszczysto-żwirowym dnie pokrytym ściółką (gałęzie i liście opadłe z drzew).

Wygląd zewnętrzny

Brzanka purpurowa charakteryzuje się bocznie spłaszczonym ciałem. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie jest odmienne. Samiec charakteryzuje się grafitowym ubarwieniem ciała z czerwoną głową (z wiekiem jego kolory coraz bardziej ciemnieją). Płetwy ciemne poza płetwą ogonową, która jest czerwona. Ciało samicy jest koloru złoto-srebrnego z trzema ciemnymi, poprzecznymi pręgami. Płetwy przezroczyso-czarne. Dodatkowo samica jest nieco większa niż samiec.

brzanka purpurowa samiec - Pethia nigrofasciata

Usposobienie

Jest to spokojna, ciekawska i aktywna ryba, która żyje w grupach. Towarzystwo 8-10 rybek sprawi, że będą one mniej płochliwe, samce przepięknie się wybarwią i będą konkurować o względy samic. Gatunek ten można trzymać praktycznie ze wszystkimi rybami o podobnym rozmiarze i temperamencie: żyworódkami, bocjami, sumami, kiryskami, labiryntowatymi, małymi tęczankami oraz innymi brzankami, tetrami, neonami, razborami itp., krewetkami. Brzanka wysmukła jest gatunkiem, który z powodzeniem może być hodowany przez początkujących akwarystów.

Akwarium

Akwarium powinno być mocno obsadzone roślinami, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Elementami dekoracyjnymi mogą być korzenie. Podłoże powinno być drobne (piasek lub drobny żwirek), najlepiej ciemne. Na dno możemy położyć kilka wysuszonych liści dębu lub buku, które wymieniamy co kilka tygodni. Oświetlenie rozproszone i niezbyt intensywne – pływające rośliny lub kawałki drewna unoszące się na powierzchni wody są dobrym rozwiązaniem.

brzanka purpurowa - Pethia nigrofasciata

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Powinien być rozmnażany w osobnym, słabo oświetlonym akwarium, z roślinami o drobnych liściach, wodzie lekko kwaśnej, średnio twardej, z temperaturą z górnego zakresu skali. Do tak przygotowanego zbiornika, wieczorem, wprowadzamy jedną lub dwie pary ryb (samce w okresie tarła wybarwiają się na intensywny czerwony kolor). Do tarła ryby powinny przystąpić następnego dnia, w godzinach porannych. Po intensywnej pogoni samica składa jaja (ponad 100) partiami, które opadają na dno lub przylepiają się do roślin. Rodzice nie opiekują się ikrą, wręcz mogą ją zjadać. Dlatego powinniśmy ich bezzwłocznie odłowić, jak tylko zauważymy złożone jaja. Larwy wylęgają się po 1-2 dniach, po kolejnej dobie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.