Domowe Akwarium Pl

Cierniczek (łac. Pungitius Pungitius)

Zobacz też:
cierniczek Pungitius pungitius
GatunekCierniczek
Nazwa łacińskaPungitius Pungitius
Rodzinaciernikowate
Występowaniewody Europy, północnej Azji, Kanady
Długość6 cm
Temperatura17 - 22°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy

Cierniczek (Pungitius Pungitius)

Występowanie

W warunkach naturalnych rybę tą można spotkać w stojących lub wolno płynących wodach słodkowodnych oraz zasolonych. Żyją w stadach, na płyciznach, w zbiornikach zamulonych lub w strefach przybrzeżnych.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie jego ciała jest brunatno srebrzyste z białawym podbrzuszem. Na ciemnym grzbiecie można zauważyć zwykle 9 kolców – wrzecionowate ciało pokryte jest pancerzem z płytek kostnych u nasady płetwy ogonowej. W okresie godowym samiec przybiera ciemniejsze barwy, na ich tle odznaczają się białe kolce płetw brzusznych.

Usposobienie

Ryba drapieżna – żywią się m.in. drobnymi zwierzętami wodnymi, ikrą i narybkiem innych gatunków ryb. Im więcej będziemy hodować samców, tym większy powinniśmy przeznaczyć do tego zbiornik – cierniczki niepokoją innych mieszkańców akwarium. Są agresywne, staczają walki między sobą o wyznaczone rewiry. Ryby te przebywają przeważnie w pobliżu dna, w razie niebezpieczeństwa mogą zakopywać się w podłożu lub chować w gęstwinie roślinności lub innych kryjówkach.

Akwarium

Gatunek ten potrzebuje przestronnych zbiorników, obsadzonych roślinami po jego bokach, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania i licznymi kryjówkami. Wymagana woda bogata w składniki mineralne, o łagodnym przepływie. Podłoże drobnoziarniste - najlepiej piasek.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie przysparza trudności – są to ryby jajorodne. Na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Tarło przeważnie odbywa się między kwietniem a czerwcem. Samiec przez kilka dni buduje gniazdo kilka centymetrów nad dnem, zawieszone między roślinami, z roślin wodnych oraz kawałków drewna. W tym czasie jest bardzo agresywny, nie przyjmuje pożywienia. Do gotowego gniazda zapędza samicę, którą po złożeniu jaj należy odłowić. Samce opiekują się gniazdami. Wylęg następuje po około 2 tygodniach, narybek swobodnie pływa po kolejnych kilku dniach. Wówczas odławiamy samca, gdyż atakuje młode.