Domowe Akwarium Pl

Grubowarg Albinos (łac. Epalzeorhynchos Frenatum)

Zobacz też:
grubowarg albinos Epalzeorhynchos frenatum
GatunekGrubowarg Albinos
Nazywany teżLabeo Albinos
Nazwa łacińskaEpalzeorhynchos Frenatum
Rodzinakarpiowate
Występowanieodmiana hodowlana
Długość15 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik200 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Grubowarg Albinos (Epalzeorhynchos Frenatum)
Nazywany też: Labeo Albinos

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który jest albinotyczną odmianą hodowlaną grubowarga zielonego.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się wydłużonym, torpedowatym pokrojem ciała oraz biało różowawym ubarwieniem z pomarańczowo czerwonymi płetwami. Dymorfizm płciowy tych ryb jest trudny do rozróżnienia. Samica po osiągnięciu dojrzałości płciowej będzie grubsza w okolicach brzucha.

Usposobienie

Ryba ta żeruje przy dnie i przebywa przeważnie w strefie przydennej. Jest terytorialna i agresywna (zachowania te potęgują się wraz z wiekiem) szczególnie wobec własnego gatunku, gatunków z tej samej rodziny oraz gatunków przypominających ich ubarwieniem i kształtem (czerwone płetwy, a przede wszystkim czerwona płetwa ogonowa). Dobrze współżyje z większymi gatunkami danio, brzanek, tęczanek, bocjami, zbrojnikami czy glonojadami z rodzaju Ancistrus. Ryba wrażliwa na silne oświetlenie – dlatego często przebywa w ukryciu, zacienionych częściach zbiornika lub pojawia się dopiero nocą.

Akwarium

Lubi przestronne zbiorniki (z uwzględnieniem jego długości), z kryjówkami wśród korzeni, jaskiń oraz roślin (chętnie zjada z nich glony). Wymagane miękkie podłoże, słabe i/lub rozproszone oświetlenie, skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany części wody (wrażliwa na nadmiar związków azotowych w wodzie).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego trudno rozmnożyć w warunkach akwarystycznych ze względu na konieczność posiadania olbrzymiego zbiornika oraz trudność w skojarzeniu pary tarliskowej. Dlatego pochodzi on z importu.