Domowe Akwarium Pl

Grubowarg Dwubarwny (Epalzeorhynchos Bicolor)

Zobacz też:
grubowarg dwubarwny Epalzeorhynchos bicolor
GatunekGrubowarg Dwubarwny
Nazwa łacińskaEpalzeorhynchos Bicolor
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja
Długość15 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik200 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roslinny

Grubowarg Dwubarwny (Epalzeorhynchos Bicolor)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych praktycznie już nie występuje (znajduje się na liście gatunków zagrożonych). Dawniej był mieszkańcem rzek, strumieni, kanałów o wartkim nurcie w Tajlandii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się grafitowo czarnym ubarwieniem z pomarańczowo czerwoną płetwą ogonową (intensywność barwy zależy od nastroju, zdrowia, warunków bytowych oraz wieku ryby). Posiada rozwidlony ogon i wysoką płetwę grzbietową. Samca łatwo jest rozpoznać, gdy jest dominujący – jego ogon jest intensywnego koloru. Samice wyróżniają jaśniejsze podbrzusza i zaokrąglone końce płetwy ogonowej.

Usposobienie

Ryba pływa w dolnych partiach wodnych – jest przydenna (pobiera pokarm z dna). Temperament ma zróżnicowany. Zdarzają się okazy spokojne, które przebywają głównie na swoim terytorium chowając się w zakamarkach. Są również okazy bardzo agresywne, które nieustannie gonią i nękają innych mieszkańców. Dużo zależy od tego, z kim będą dzielić akwarium. Za współtowarzyszy dobieramy im ryby zajmujące środkowe i górne partie wody, unikamy gatunków z czerwonymi płetwami, odmian weloniastych i wolno pływających. Jeżeli decydujemy się na ten sam gatunek, to tylko wtedy, gdy mamy wystarczająco duży zbiornik dla grupy kilku sztuk. Są to bardzo dobrzy skoczkowie, więc wymagane jest przykrycie akwarium.

Akwarium

Lubią zbiorniki z licznymi kryjówkami wśród korzeni, skał, grot oraz roślin, ze stonowanym oświetleniem, miękkim podłożem oraz silnym prądem wody. Wymagana dobra i skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, kłopotliwy do rozmnożenia w warunkach akwarystycznych, ze względu na konieczność zastosowania specjalnych hormonów do stymulacji tarła. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 ziaren. Wylęg następuje po dwóch dniach.