Domowe Akwarium Pl

Gurami Syjamski (łac. Trichogaster Pectoralis)

Zobacz też:
gurami syjamski Trichogaster pectoralis
aquariumphoto.dk/©JJPhoto.dk
GatunekGurami Syjamski
Nazwa łacińskaTrichogaster Pectoralis
Rodzinaguramiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość20 cm
Temperatura23 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 8.0
Zbiornik120 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Gurami Syjamski (Trichogaster Pectoralis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje tropikalne wody stojące i wolno płynące, gęsto zarośnięte, tereny rozlewiskowe Tajlandii, Kambodży, Wietnamu, Malezji czy Laosu.

Wygląd zewnętrzny

Duży o wydłużonym ciele, z nieregularną, ciemną pręga przechodzącą wzdłuż boków (przez oczy do nasady ogona) oraz niewyraźnymi, ciemnymi i ukośnymi pasami (z wiekiem wszystkie ciemne plamy stają się coraz mniej widoczne). Ubarwiony na szaro beżowo. Płetwy brzuszne wydłużone w postaci nitkowatych wyrostków. Posiada dodatkowy narząd (labirynt), który umożliwia mu oddychanie powietrzem atmosferycznym. Samice są grubsze, z mniejszą i zaokrągloną płetwą grzbietową, samce bardziej kolorowe, ze szpiczastą płetwą grzbietową i płetwami brzusznymi w kolorze czerwono pomarańczowym.

Usposobienie

Łagodna i spokojna ryba, która podczas tarła może wydawać dźwięki (coś w rodzaju rechotu, warczenia). Nieśmiałe w stosunku do innych mieszkańców.

Akwarium

Lubią przestronne (wysokie) akwaria, obsadzone gęsto roślinnością, z kryjówkami i wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Konieczna delikatna filtracja, ogrzane powietrze nad zwierciadłem wody, systematyczne podmiany wody (do 25% raz w tygodniu).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który jest chyba najbardziej płodny ze wszystkich guraminowatych. Samiec buduje niewielkie gniazdo wśród roślinności pływającej (do 8 cm szerokości). Pod gniazdem kusi samicę tańcem godowym, oplata się wokół niej ustawiając ją do góry nogami. Jaja w ilości do 5000 sztuk są wyrzucane i unoszą się w kierunku gniazda (w tym czasie samiec je zapładnia). W przeciwieństwie do innych ryb z tej rodziny samiec nie umieszcza precyzyjnie jaj w gnieździe (to co samo do niego wpadnie, pozostaje w nim), a nawet nie opiekuje się ani ikrą, ani narybkiem (rodzice są zupełnie niezainteresowani, nie zjadają też jaj czy młodych). Wylęg następuje po około 2 dobach, po kolejnych 3 narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienie (karmimy go bardzo drobnym pokarmem).