Domowe Akwarium Pl

Głowaczyk Barwny (łac. Tateurndina Ocellicauda)

Zobacz też:
głowaczyk barwny Tateurndina ocellicauda
Wikipedia/Dirk Godlinski /CC BY-SA 3.0
GatunekGłowaczyk Barwny
Nazwa łacińskaTateurndina Ocellicauda
Rodzinaeleotrowate
WystępowaniePapua Nowa Gwinea
Długość5 - 7 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka
pH6.5 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Głowaczyk Barwny (Tateurndina Ocellicauda)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki, stawy, strumienie we wschodniej części wyspy Papua-Nowa Gwinea. Występuje w luźnych grupach.

Wygląd zewnętrzny

Ryba ta charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała, które ubarwione jest na niebiesko, z żółtawym podbrzuszem. Na całym ciele oraz płetwach widnieją czerwone plamki, które tworzą nieregularne, przerywane linie – na bokach, płetwach grzbietowych oraz odbytowej są one pionowe, na głowie, poniżej oczu są poziome, na płetwie ogonowej rozchodzą się od jej nasady promieniście. Wszystkie płetwy posiadają dość szeroki, żółty margines, u większości samic dodatkowo obrzeżone na czarno. Rybka posiada charakterystyczną ciemną plamę u nasady ogona, obrzeżoną na żółto, dwie płetwy grzbietowe oraz zaokrągloną płetwę ogonową. Samca rozpoznamy po guzie czołowym, który pojawia się u niego po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Jest też nieco większy, jaskrawiej wybarwiony i smuklejszy zwłaszcza w okresie tarła.

Usposobienie

Głowaczyk barwny jest nieco terytorialny w stosunku do własnego gatunku. W okresie tarła ryba staje się temperamentna i bardziej agresywna – zwłaszcza w zbyt ciasnych akwariach, jednak rybki nie krzywdzą się nawzajem. Lepiej czuje się w akwarium gatunkowym niż towarzyskim. W drugim przypadku może ukrywać się przez większość czasu w dostępnych zakamarkach lub zestresowana tracić kolory. Jeżeli zdecydujemy się już na towarzystwo, powinny to być spokojne i niewielkie gatunki, najlepiej z Papui Nowej Gwinei. Gatunek ten preferuje dolne partie wodne w akwarium.

Akwarium

Gatunek ten preferuje zbiorniki z licznymi kryjówkami wśród roślin, jaskiń oraz korzeni, z oświetleniem rozproszonym dzięki użyciu pływających roślin i kawałków drewna. Ciemne podłoże dodatkowo pozwala na obserwowanie niesamowitych kolorów tej ryby. Przepływ wody powinien być umiarkowany. Ryby te są bardzo wrażliwe na jakość wody – niezbędne systematyczne podmiany części wody oraz skuteczny filtr. Konieczne przykrycie zbiornika – ryby są dobrymi skoczkami.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, która rozmnaża się dość łatwo w akwarium głównym. Do tego celu niezbędne jednak są jaskinie, groty lub rurki ceramiczne je imitujące. Pary dobierają się same z większego stada. Ryby pobudzamy do tarła poprzez obfitsze karmienie żywym pokarmem oraz częstszą podmianę wody na bardziej miękką i kwaśną. Samiec wybiera kryjówkę i wabi samicę poprzez drganie płetw, które przepięknie migoczą. Kiedy samica znajduje się w jego zasięgu, usilnie próbuje ją „wepchnąć” do jaskini trącając ją bokiem w kierunku wejścia do kryjówki. Zachęcona samica wchodzi do kryjówki i odbywa się tarło. Jaja składane są zazwyczaj na sklepieniu jaskini lub rury. Po złożeniu jaj samica jest wyganiana i to samiec przejmuje przejmuje całkowitą odpowiedzialność za ikrę. Dba o ich odpowiednie natlenienie niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz przebiera i usuwa zepsute lub martwe ziarna. W tym czasie nie pobiera pożywienia. Larwy wylęgają się po 5-7 dniach i muszą już w tej chwili radzić sobie same. Najlepiej jest wówczas przenieść kryjówkę z larwami do osobnego akwarium, gdyż pozostawione w głównym z pewnością zostaną zjedzone. Po kolejnych 2 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.