Domowe Akwarium Pl

Kirysek Albinos (łac. Corydoras Aeneus)

Zobacz też:
kirysek albinos Corydoras aeneus
GatunekKirysek Albinos
Nazwa łacińskaCorydoras Aeneus
Rodzinakiryskowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość6 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Kirysek Albinos (Corydoras Aeneus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który jest odmianą barwną kiryska spiżowego i w warunkach naturalnych zamieszkuje dopływy Amazonki na terenie Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się biało różowym ubarwieniem, delikatnie połyskującym. Tęczówka oka jest czerwona. Łuski nachodzą na siebie tworząc swoisty pancerz – służy on do ochrony przed drapieżnikami. Promienie płetw piersiowych są przekształcone w kolce. Rybka oddycha powietrzem atmosferycznym poprzez jelito. Samica jest szersza i większa – widać to zwłaszcza, gdy patrzymy na nią od góry. Samiec ma wyższą i ostro zakończoną płetwę grzbietową.

Usposobienie

Jest to gatunek żyjący w przydennej strefie zbiornika, który energicznie podpływa do lustra wody w celu zaczerpnięcia powietrza. Przeczesuje skrupulatnie podłoże w poszukiwaniu pożywienia. Jest aktywny, spokojny, ciekawski i stadny – dobrze czuje się w większej grupie. Pamiętajmy, żeby zawsze była przewaga samców w stosunku do samic. Doskonale nadają się do akwarium ogólnego, a za współtowarzyszy dobieramy im neony, inne kiryski, skalary, mniejsze gatunki gurami, mieczyki, pstrążenie czy drobnoustki.

Akwarium

Lubią przestronne zbiorniki (zwracamy uwagę przede wszystkim na ich długość), z miękkim podłożem (piasek lub drobny żwirek), kryjówkami wśród korzeni, jaskiń. Światło powinno być rozproszone, a podłoże regularnie czyszczone (aby zapobiec ewentualnym chorobom ryb, w szczególności ich delikatnych wąsików).

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które często przebywając w większej grupie rozmnażają się samoistnie w zbiorniku ogólnym. Żeby zwiększyć efektywność rozpłodu należy jednak to robić w akwarium tarliskowym. Wybraną grupę ryb (samica + dwóch samców) obficie karmimy żywym pokarmem. Możemy także pobudzić tarło przez 50-70% podmianę wody na zimną przez kilka kolejnych dni lub imitując porę deszczową za pomocą zraszaczy. Do zapłodnienia dochodzi w charakterystycznej T pozycji. Samica podpływa pod odbyt samca prawie pod kątem 90˚. Wyrzucona porcja ikry zatrzymywana jest przez samicę w jej płetwach piersiowych. Samiec wypuszcza mlecz w usta samicy, który następnie jest przez nią wydalany. W ten sposób zapładniane są jaja. Samica płynie do przygotowanej kryjówki (wcześniej oczyszczonej) i starannie przylepia ikrę. Proces powtarza się do momentu wypuszczenia wszystkich jaj. Rodziców najlepiej usunąć ze zbiornika. Wylęg następuje po 4 dniach, po kolejnych 4-5 narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Młode są niezwykle wrażliwe na jakość.