Domowe Akwarium Pl

Kirys Grzebykoczelny (łac. Agamyxis Pectinifrons)

Zobacz też:
kirys grzebykoczelny Agamyxis pectinifrons
GatunekKirys Grzebykoczelny
Nazywany teżSum Agamyxis
Nazwa łacińskaAgamyxis Pectinifrons
Rodzinakirysowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość15 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Kirys Grzebykoczelny (Agamyxis Pectinifrons)
Nazywany też: Sum Agamyxis

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące dorzecza Amazonki, potoki oraz stojące wody i bagna Ekwadoru, Peru, Kolumbii czy Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się wysokim pokrojem ciała zwężającym się ku ogonowi oraz ciemno brunatnym ubarwieniem w białawe plamki. Wzdłuż linii bocznej i powyżej niej widoczne są szeregi kolców. Płetwy piersiowe – pierwsze ich promienie – zakończone są kolcem. Wszystkie płetwy są ciemnego koloru w jasne plamki. Przy pysku znajdują się 3 pary wąsów. Brak widocznego dymorfizmu płciowego.

Usposobienie

Jest to towarzyski sum, aktywny przede wszystkim nocą (wtedy też karmimy go), który uwielbia chować się w zagłębieniach korzeni lub na ściankach grot czy pomiędzy kamieniami. Lubią kopać w podłożu, mogą zjadać mniejsze rybki oraz narybek. W momencie zagrożenia lub po wyjęciu z akwarium wydają charakterystyczne dźwięki przypominające rechot. Są to bardzo wytrzymałe ryby. Nie odławiamy ich siatką (łatwo mogą się w nią zaplątać). Pływają w strefie przydennej i stamtąd także pobierają pożywienie.

Akwarium

Odpowiedni dla nich zbiornik powinien zawierać liczne kryjówki, słabe i rozproszone oświetlenie, miękkie i drobne podłoże oraz boki mocno obsadzone roślinnością.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego w niewoli póki co nie udało się rozmnożyć. W środowisku naturalnym jaja składane są wśród roślinności pływającej.