Domowe Akwarium Pl

Limka Czarnobrzucha (łac. Limia Melanogaster)

Zobacz też:
limka czarnobrzucha Limia melanogaster
GatunekLimka Czarnobrzucha
Nazwa łacińskaLimia Melanogaster
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość6 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Limka Czarnobrzucha (Limia Melanogaster)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkują słodkowodne wody stojące oraz wolno płynące.

Wygląd zewnętrzny

Wyróżniają się żółto szarym ubarwieniem na grzbiecie, jasnym (prawie białym) brzuszkiem i ciemno szarym do czarnego koloru tylnej części podbrzusza. Samce są mniejsze od samic i bardziej jaskrawe, charakteryzują się ciemno obrzeżonymi płetwami ogonową i grzbietową oraz przekształconą płetwą odbytową w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

Usposobienie

Żyją w wielkich stadach, blisko lustra wody.

Akwarium

Są to spokojne, ruchliwe i towarzyskie rybki, które bez problemu można trzymać w akwariach wielogatunkowych. Lubią dość przestronne akwaria, mocno obsadzone roślinnością (dają schronienie samicy przed zbyt gwałtownymi zalotami samca), z wolnymi miejscami do pływania. Rybki te mają szybką przemianę materii, przez co należy systematycznie podmieniać wodę w zbiorniku na wcześniej odstaną. Należy również pamiętać, aby akwarium nie było całkowicie czyszczone z glonów (jest to podstawowy składnik ich pożywienia).

Rozmnażanie

Gatunek ten, jak inne z tej rodziny,często krzyżuje się z innymi gatunkami – jest to jedna z przyczyn braku podobieństwa potomstwa do rodziców (kształt, ubarwienie). Są to ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne. Zapłodnioną samicę łatwo jest rozróżnić po ciemnej plamie w okolicy odbytu – powinno się ją wówczas przenieść do osobnego zbiornika. Ciąża trwa parę tygodni, po której wielokrotnie (co 4-6 tygodni) rodzą się całkowicie samodzielne rybki (około 20 sztuk).