Domowe Akwarium Pl

Limka Czarnopręga (łac. Limia Nigrofasciata)

Zobacz też:
limka czarnopręga Limia nigrofasciata
GatunekLimka Czarnopręga
Nazywany teżLimka Garbatka
Nazwa łacińskaLimia Nigrofasciata
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieHaiti
Długość5 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Limka Czarnopręga (Limia Nigrofasciata)
Nazywany też: Limka Garbatka

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje słodkie i lekko słonawe wody stojące.

Wygląd zewnętrzny

Rybki te charakteryzują się żółtawym ubarwieniem na grzbiecie i w przedniej części podbrzusza. Boki są koloru szarego z ciemnymi poprzecznymi pręgami, płetwy żółte z czarnymi plamkami. Samiec wyraźnie odróżnia się od samicy – jest nieco mniejszy, z wygrzbieconym kształtem ciała, z piękną, okrągło zakończoną płetwą grzbietową (u samic jest mała i przeważnie przezroczysta). Dodatkowo jego płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

Usposobienie

Żyją w stadach, w środkowych warstwach wody. Są to spokojne, ruchliwe i towarzyskie rybki, które bez problemu można trzymać w akwariach wielogatunkowych.

Akwarium

Lubią zbiorniki mocno obsadzone roślinnością (dają schronienie samicy przed zbyt gwałtownymi zalotami samca), z wolnymi miejscami do pływania. Należy również pamiętać, aby zbiornik nie był całkowicie czyszczony z glonów (uzupełniają one dietę tych ryb).

Rozmnażanie

Samce tego gatunku, jak inne z tej rodziny, często krzyżują się z samicami z innych gatunków. Są to ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne. Zapłodnioną samicę łatwo jest rozróżnić po ciemnej plamie w okolicy odbytu – powinno się ją wówczas przenieść do osobnego zbiornika. Ciąża trwa parę tygodni, po której wielokrotnie (co 4-10 tygodni) rodzą się całkowicie samodzielne rybki (około 50 sztuk).