Domowe Akwarium Pl

Limka Pręgowana (łac. Limia Vittata)

Zobacz też:
limka pręgowana Limia vittata
Wikipedia/Cardet co6cs /CC BY-SA 3.0
GatunekLimka Pręgowana
Nazywany teżLimka Kubańska
Nazwa łacińskaLimia Vittata
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieKuba
Długość6 - 12 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Limka Pręgowana (Limia Vittata)
Nazywany też: Limka Kubańska

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje słodkie i lekko słonawe wody Kuby.

Wygląd zewnętrzny

Rybki te charakteryzują się żółtawo szarym ubarwieniem z niesymetrycznymi ciemnymi plamami rozrzuconymi po całym ciele. Samiec wyraźnie odróżnia się od samicy – jest prawie dwukrotnie mniejszy, z większą płetwą grzbietową. Dodatkowo jego płetwa odbytowa przekształcona jest w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

Usposobienie

Żyją w stadach, w środkowych warstwach wody. Są to spokojne i ruchliwe rybki, które bez problemu można trzymać w akwariach towarzyskich.

Akwarium

Lubią zbiorniki mocno obsadzone roślinnością (dają schronienie samicy przed zbyt gwałtownymi zalotami samca), z wolnymi miejscami do pływania. Należy również pamiętać, aby zbiornik nie był całkowicie czyszczony z glonów (uzupełniają one dietę tych ryb). Akwarium powinno być dobrze filtrowane, a woda może być z dodatkiem soli morskiej lub kuchennej (1 łyżeczka na 5 litrów). Samce tego gatunku, jak inne z tej rodziny, często krzyżują się z samicami z innych gatunków.

Rozmnażanie

Są to ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne. Zapłodnioną samicę łatwo jest rozróżnić po ciemnej plamie w okolicy odbytu – powinno się ją wówczas przenieść do osobnego, dość sporego zbiornika. Ciąża trwa parę tygodni, po której wielokrotnie (co 4-6 tygodni) rodzą się całkowicie samodzielne rybki (około 100 sztuk).