Domowe Akwarium Pl

Melanotaenia Parva (Melanotaenia Parva)

melanotaenia parva melanotaenia parva
GatunekMelanotaenia Parva
Nazwa łacińskaMelanotaenia Parva
Rodzinatęczankowate
WystępowanieAzja
Długość10,0 cm
Temperatura24 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH6,5 - 7,5
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Melanotaenia Parva (Melanotaenia Parva)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla jeziora Kurumoi, które znajduje się w Zachodniej Papui, w Indonezji – na wąskim przesmyku łączącym półwysep Vogelkop z resztą Papui-Nowej Gwinei. Jest to niewielkie górskie jezioro o mętnej wodzie, błotnistym brzegu, bogato porośniętym roślinnością wodną. Gatunek jest zagrożony ze względu na wysychanie jeziora.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała o zmiennym ubarwieniu, które w znacznym stopniu zależy od pory dnia oraz zajmowanej pozycji w grupie. Wydaje się, że ryby najintensywniej wybarwiają się w godzinach porannych oraz wieczornych, a w międzyczasie ich kolor jest blado-szary. Dominujący samiec jest zawsze najbardziej kolorowy – pomarańczowo-czerwony, praktycznie na całym ciele oraz płetwach. Znakiem rozpoznawczym gatunku jest ciemna plama/pręga ciągnąca się wzdłuż linii bocznej (szeroka i dobrze widoczna w przedniej części) oraz żółta tęczówka oka. Tak jak wszystkie tęczanki Melanotaenia parva posiada dwie płetwy grzbietowe, duże łuski. Samice są mniej kolorowe (u nich ciało jest koloru szaro-żółtawego) i bardziej smukłe w porównaniu z samcami.

melanotaenia parva

Usposobienie

Aktywna, spokojna i ławicowa ryba. Wybierając grupę ryb powinniśmy posiadać przewagę samic. Ryby tworzą hierarchię w grupie, a dominujący samiec jest zawsze intensywniej wybarwiony w porównaniu do pozostałych ryb. Gatunek ten może być hodowany w akwarium towarzyskim z innymi rybami o podobnym rozmiarze i usposobieniu. Ryby pływają na wszystkich poziomach zbiornika.

Akwarium

Melanotaenia parva preferuje przestronne akwaria – dłuższe niż wyższe. Korzystne będzie światło rozproszone, duża ilość roślin po bokach i w tle zbiornika, wolne przestrzenie do swobodnego pływania, drobne i jasne podłoże.

melanotaenia parva

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który powinniśmy rozmnażać w osobnym zbiorniku. Wcześniej ryby karmimy obficie w zbiorniku ogólnym (możemy rozdzielić samice od samców). Gotową do tarła parę (samica będzie miała mocno zaokrąglony brzuch, samiec wybarwi się mocniej niż zazwyczaj) przenosimy do uprzednio przygotowanego akwarium. Tarło trwa kilka dni – jaja znoszone są codziennie partiami, przy czym najwięcej jaj zostanie złożonych pierwszego dnia, a najmniej ostatniego. Samica rozrzuca jaja wśród roślin. Rodzice nie opiekują się ikrą i narybkiem – zjadają je. Dlatego powinni być niezwłocznie odłowieni po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Narybek wylęga się po o koło 1-2 tygodniach.