Domowe Akwarium Pl

Microdevario Kubotai (łac. Microdevario Kubotai)

Zobacz też:
microdevario kubotai Microdevario kubotai
Wikipedia/BottomDog /CC BY-SA 3.0
GatunekMicrodevario Kubotai
Nazywany teżMicrorasbora Kubotai
Nazwa łacińskaMicrodevario Kubotai
Rodzinakarpiowate
WystępowanieTajlandia, Birma
Długość2,5 cm
Temperatura21 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik40 L
Pokarmżywy, mrożony, płatkowany - rozdrobnione

Microdevario Kubotai (Microdevario Kubotai)
Nazywany też: Microrasbora Kubotai

Występowanie

Ryba słodkowodna znana również pod nazwą Microrasbora Kubotai lub Neon Yellow Rasbora. W warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie nabrzeża rzek tropikalnej Azji – głównie Tajlandii i Birmy.

Wygląd zewnętrzny

Jest to mały gatunek z charakterystyczną brązowo szarą barwą ciała, z opalizującym zielonym lub żółtym podbrzuszem oraz poziomą pręgą przechodzącą po obu bokach. Płetwy bezbarwne. Ubarwienie tej ryby w znacznym stopniu zależy od intensywności oświetlenia, diety oraz parametrów wody. Samce z reguły są bardziej jaskrawe, samice jaśniejsze, bardziej okrągłe.

Usposobienie

Gatunek ławicowy, dobrze czuje się w większych grupach. Spokojna i aktywna, gdy przebywa z innymi spokojnymi, podobnego rozmiaru rybkami. Przy większych i bardziej agresywnych płoszy się i chowa.

Akwarium

Lubią niewysokie, ale przestronne akwaria, obsadzone dosyć dobrze roślinnością (głównie w tylnej części), z licznymi kryjówkami oraz z wolnymi przestrzeniami do pływania. Całą swoją okazałość najlepiej prezentują na tle ciemnego podłoża, ciemnych elementów dekoracyjnych oraz w rozproszonym oświetleniu. Lubią czystą wodę (wrażliwe na azotany) – konieczna jest systematyczna podmiana wody.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Rozmnażanie nie stwarza problemów i odbywa się wśród roślinności (głównie pływającej). Samica składa kilkanaście do kilkudziesięciu jaj, z których po kilku dniach wylęgają się larwy – przyklejają się do szyby. Po następnych kilku dniach narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia.