Domowe Akwarium Pl

Neon Axelroda (Paracheirodon Axelrodi)

neon axelroda Paracheirodon axelrodi
GatunekNeon Axelroda
Nazywany teżNeon Czerwony
Nazwa łacińskaParacheirodon Axelrodi
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmazonka i jej dopływy
Długość4,5 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka
pH4.5 - 6.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Neon Axelroda (Paracheirodon Axelrodi)
Nazywany też: Neon Czerwony

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje głównie w potokach leśnych dorzeczy górnej Amazonki.

Wygląd zewnętrzny

Bardzo podobny do Neona Innesa . Różnica to czerwony pasek, przebiegający przez całe ciało (neon innesa miał tyko czerwoną część tylną). Charakteryzuje się wydłużonym ciałem i oliwkowo srebrzystym ubarwieniem. Od oka do podstawy płetwy tłuszczowej biegnie połyskująca, niebieska pręga, która na ciemnym tle świeci jak neon. Cecha ta jest niezwykle przydatna dla tych ryb na wolności, gdyż neony przebywają w wodach zabarwionych przez kawałki drzew herbacianych (teina barwi te wody na ciemno brązowy kolor). Świecący pasek umożliwia im wzajemne widzenie się w takich warunkach i wspólne żerowanie (gatunek ten żyje w ławicach). Samce są smuklejsze od samic, które charakteryzują się pełniejszymi brzuszkami.

Usposobienie

Są to spokojne rybki, pływające praktycznie we wszystkich warstwach wody.

neon czerwony

Akwarium

Neonki można trzymać zarówno w akwarium towarzyskim jak i gatunkowym. Są znacznie trudniejsze w hodowli niż Neon innesa. Wymagają czystej wody bez nadmiaru związków azotu. Lubią zaciemnione miejsca (niezbyt jaskrawe światło, ciemniejsze podłoże) oraz czystą wodę (regularne podmiany wody są wskazane). Nie należy trzymać ich z dużymi rybami jak np. Skalary, gdyż mogą zostać przez nie zjedzone.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Rozmnażanie nie jest łatwe. Przystępując do rozmnażania należy stworzyć im odpowiednie warunki – woda bardzo miękka, kwaśna (pH 6), temperatura 26°C. Tarlaki powinny się dobrać samodzielnie ze stada. Tarło odbywa się o zmroku (do 500 jaj od jednej samicy), wylęg następuje po jednej dobie, a po 5 kolejnych dniach młode swobodnie już pływają. Bezpośrednio po tarle rodziców należy odłowić (zjadają ikrę), a do czasu żerowania narybku akwarium powinno być zaciemnione.