Domowe Akwarium Pl

Neon Błękitny (Inpaichthys Kerri)

Zobacz też:
neon błękitny Inpaichthys kerri
Wikipedia/Juan R. Lascorz /GNU
GatunekNeon Błękitny
Nazywany teżGromadnica Królewska
Nazwa łacińskaInpaichthys Kerri
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura24 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobniony

Neon Błękitny (Inpaichthys Kerri)
Nazywany też: Gromadnica Królewska

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który także znany jest pod nazwami bystrzyk błękitny lub tetra Kerra. W warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące wody obszarów leśnych dopływów Amazonki w Brazylii. Są to wody ciemne z dużą ilością garbników i innych związków chemicznych pochodzących z rozkładu substancji organicznej.

Wygląd zewnętrzny

Zabarwienie samca i samicy wyraźnie się różnią. Samica charakteryzuje się beżowo oliwkowym kolorem ciała z czarną, poziomą, dość grubą pręgą wzdłuż linii bocznej. Jej płetwa tłuszczowa jest koloru pomarańczowo czerwonego. Samiec natomiast ma intensywnie niebieski połysk i granatową pręgę wzdłuż boku ciała, jego płetwa tłuszczowa jest natomiast niebieskiego koloru.

Usposobienie

Jest to aktywna, ławicowa rybka, która najlepiej czuje się w grupie 5-10 sztuk (jest wówczas mniej płochliwa, a wszelka agresja zatrzymuje się wewnątrz grupy). Jej współtowarzyszami powinny być inne spokojne gatunki, jak małe tetry, pielęgnice karłowate, gurami, razbory, bystrzyki, kiryski, otoski, drobnoustki, ukośniki czy bocje. Zestresowana lub przechowywana w złych warunkach ryba traci swoje piękne barwy.

Akwarium

Lubi ona przestronne zbiorniki z wolnymi przestrzeniami do pływania, z obsadą roślinną po bokach i w tyle akwarium, kryjówkami wśród korzeni. Wymagają słabego i/lub rozproszonego oświetlenia (pomocne będą rośliny pływające). Można im stworzyć również biotop ciemnych wód (podłoże z piasku, torf w filtrze w celu zabarwienia wody, liście bukowe lub dębowe rozrzucone po dnie – systematycznie wymieniane, korzenie i gałęzie jako dekoracja). Rybka wrażliwa na jakość wody i nadmierną obecność związków azotowych.

Rozmnażanie

Jest to gatunek jajorodny, który należy rozmnożyć w osobnym zbiorniku – rodzice chętnie zjadają ikrę. Może być to niewielkie akwarium z miękką i kwaśną wodą o podwyższonej nieco temperaturze, słabo oświetlone, z kępami roślin o drobnych liściach. Dodatkowo można je wyposażyć w ruszt ikrowy. Na kilka tygodni rozdzielamy samców i samice, obficie karmimy. Najbardziej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Rano powinno dojść do tarła. Ikra składana jest wśród roślin, a cały proces trwa dość długo. Rodziców usuwamy. Wylęg następuje po dobie. Narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia po kolejnych 5 dniach.