Domowe Akwarium Pl

Nożówka (łac. Alfaro Cultratus)

Zobacz też:
nożówka Alfaro cultratus
Wikipedia/Haplochromis /GNU
GatunekNożówka
Nazwa łacińskaAlfaro Cultratus
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość8 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 8.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Nożówka (Alfaro Cultratus)

Występowanie

Ryba słodkowodna, która w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki, strumienie, potoki, rozlewiska, kanały oraz rowy w Kostaryce, Nikaragui i Panamie. Wody te charakteryzują się wolnym lub umiarkowanym nurtem.

Wygląd zewnętrzny

Nożówka charakteryzuje się spłaszczonym bocznie ciałem o beżowo-żółtawym kolorze, z niebieskim, opalizującym połyskiem po bokach. Posiada ona dwa rzędy łusek, które tworzą pomiędzy nasadą płetwy odbytowej i ogonowej charakterystyczną, ostrą krawędź (stąd nazwa gatunku). Samica jest nieco większa i grubsza, samiec posiada gonopodium – zewnętrzny narząd kopulacyjny.

Usposobienie

Nożówki są aktywne i nieco agresywne w stosunku do własnego gatunku, zwłaszcza w okresie rozrodczym. Tworzą luźne skupiska. Ryby przystosowane są do pobierania pokarmu z powierzchni wody. Jest to elastyczny i wytrzymały gatunek, który można polecić początkującym akwarystom.

Akwarium

Akwarium powinno zawierać liczne kryjówki wśród poskręcanych korzeni, skał oraz obfitej roślinności. Niezbędne otwarte przestrzenie do swobodnego pływania oraz roślinność pływająca. Niezbędne systematyczne podmiany części wody, skuteczna filtracja.

Rozmnażanie

Ryby żyworodne, które bez większego trudu rozmnażają się w akwarium ogólnym. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Ciąża samicy trwa około 3-4 tygodnie. Z jednego miotu samica rodzi 10-40 młodych, które od razu przystępują do poszukiwania pożywienia. Narybek powinien być przeniesiony do osobnego zbiornika. Samica osiąga gotowość do kolejnego rozrodu po 3-4 tygodniach.