Domowe Akwarium Pl

Neon Innesa (Paracheirodon Innesi)

Zobacz też:
neon innesa Paracheirodon innesi
GatunekNeon Innesa
Nazwa łacińskaParacheirodon Innesi
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.0 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Neon Innesa (Paracheirodon Innesi)

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje głównie w potokach leśnych dorzeczy górnej Amazonki. Odkryta została w 1936 roku.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się wydłużonym ciałem i oliwkowo srebrzystym ubarwieniem z czerwonym tyłem. Od oka do podstawy płetwy tłuszczowej biegnie połyskująca, niebieska pręga, która na ciemnym tle świeci jak neon. Cecha ta jest niezwykle przydatna dla tych ryb na wolności, gdyż neony przebywają w wodach zabarwionych przez kawałki drzew herbacianych (teina barwi te wody na ciemno brązowy kolor). Świecący pasek umożliwia im wzajemne widzenie się w takich warunkach i wspólne żerowanie. Samce są smuklejsze od samic i nieco mniejsze, samice charakteryzują się pełniejszymi brzuszkami.

Usposobienie

Są to spokojne rybki, pływające praktycznie we wszystkich warstwach wody. Stadne – żyją w licznych ławicach. Doskonale nadają się do zespołu innych łagodnych, odpowiadających im wielkością gatunków: bystrzyk trójpręgi, błyszczyk parański, neon czerwony czy żałobniczka. Nie należy trzymać ich z dużymi rybami jak np. skalary, gdyż mogą zostać przez nie zjedzone. Neon Inessa preferuje pokarm żywy.

neon innesa

Akwarium

Neonki można trzymać zarówno w akwarium towarzyskim jak i gatunkowym. Lubią zaciemnione miejsca (niezbyt jaskrawe światło, ciemniejsze podłoże, skupiska roślin, woda zabarwiona na herbaciany kolor) oraz czystą wodę (regularne podmiany wody są wskazane).

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, których rozród nie jest łatwy. Przystępując do rozmnażania należy stworzyć im odpowiednie warunki – oddzielny zbiornik z wodą bardzo miękką, kwaśną (pH 6,5), sięgającą temperatury 24°C i wzbogaconą wyciągiem z torfu, wypełniony kępami mchu lub innych pierzastych i delikatnych roślin. Na dwa tygodnie przed tarłem samce i samice trzymamy oddzielnie w temperaturze 19-20ºC. Do tarła wypuszczamy 1 samca i 1 samicę. W zbiorniku hodowlanym ryb nie karmimy. Tarło odbywa się o zmroku (do 200 jaj od jednej samicy), wylęg następuje po jednej dobie, a po 5 kolejnych dniach młode swobodnie już pływają. Bezpośrednio po tarle rodziców należy odłowić (zjadają ikrę), a akwarium zaciemnić – ikra, wylęg oraz narybek są wrażliwe na światło. Zbiornik stopniowo odsłaniamy – w miarę wzrostu ryb. Młode ryby są bardzo wrażliwe na skład wody.