Domowe Akwarium Pl

Otosek Przyujściowy (Otocinclus Affinis)

Zobacz też:
otosek przyujściowy Otocinclus affinis
Wikipedia/Marrabbio2 /GNU
GatunekOtosek Przyujściowy
Nazwa łacińskaOtocinclus Affinis
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieBrazylia
Długość4 cm
Temperatura21 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,0 - 5,5
Zbiornik70 L
Pokarmroślinny

Otosek Przyujściowy (Otocinclus Affinis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny zamieszkujący w warunkach naturalnych mocno zarośnięte i niezbyt głębokie potoki i dorzecza Amazonki.

Wygląd zewnętrzny

Jest to niewielka rybka, którą wyróżnia ciemna pręga przechodząca wzdłuż całego jej boku przez nozdrza, oko aż do nasady płetwy ogonowej. Powyżej niej znajduje się cienka kremowo złota linia, która również przechodzi wzdłuż całego boku (łącząc się na pysku tworzy litreę „v”). Grzbiet ma koloru brązowawo kremowego przeplatany licznymi szarymi (ciemniejszymi lub jaśniejszymi), nieregularnymi plamami. Podbrzusze jest jasno żółtawe. Płetwę ogonową i grzbietową pokrywają szare plamki, reszta jest przezroczysta. Otwór gębowy w formie przyssawki. Otosek przyujściowy często jest mylony z Otoskiem szerokopasym (Otocinclus vittatus). Główne różnice to wielkość ryby, jaką może osiągnąć - otosek szerokopasy jest większy, dorasta do 5,5 cm. Druga różnica dotyczy czarnej pręgi przechodzącej wzdłuż boków ryby - pręga otoska przyujściowego jest zakończona u nasady ogona plamą w kształcie trójkąta i tam się kończy, u otoska szerokopasego pręga wyraźnie wychodzi na płetwę ogonową. Samice opisywanego gatunku są bardziej korpulentne w okolicach brzucha. Gatunek przystosowany jest do oddychania powietrzem atmosferycznym (poprzez jelito).

Usposobienie

Żywi się glonami (miękkimi zielonymi i brązowymi), dlatego musimy zapewnić im odpowiednią ich ilość w akwarium. Są to spokojne ryby, które aktywne stają się wieczorem i w nocy.

Akwarium

Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, z licznymi kryjówkami i powierzchniami płaskimi, na których będą rozwijały się glony, z rozproszonym oświetleniem. Gatunek wrażliwy na jakość wody – azotyny, amoniak, gwałtowne zmiany i wahania odczynu, temperatury czy twardości wody. Konieczne jest jego dokarmianie blanszowanymi warzywami lub innym roślinnym pokarmem.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, rozmnażanie w niewoli zdarza się jednak sporadycznie i przypadkowo. Ikra jest swobodnie rozrzucania wśród roślinności, przy szybie akwarium, lub wśród elementów dekoracyjnych. Wylęg następuje po 2 dniach, po kolejnych 3 narybek zaczyna swobodnie pływać (jest on bardzo delikatny i mały). Gatunek importowany, który wolno aklimatyzuje się do życia w niewoli. Odnotowuje się dużą śmiertelność w ciągu pierwszego tygodnia – najczęściej z powodu zaniedbań podczas transportu.