Domowe Akwarium Pl

Otosek Zebra (łac. Otocinclus Cocama)

Zobacz też:
otosek zebra Otocinclus cocama
Wikipedia/Carl Meilahn /GNU
GatunekOtosek Zebra
Nazwa łacińskaOtocinclus Cocama
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 cm
Temperatura21 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, roślinny

Otosek Zebra (Otocinclus Cocama)

Występowanie

Ryba słodkowodna zamieszkująca w warunkach naturalnych gęsto zarośnięte strumienie i potoki Peru.

Wygląd zewnętrzny

Niewielki gatunek ceniony przede wszystkim ze względu na żywienie się glonami. Charakteryzuje się beżowo szarym ubarwieniem i poprzecznie wydłużonymi, ciemnymi pasami przechodzącymi przez całe ciało (zazwyczaj są to 4 grube pasy, które czasami są porozdzielane i układają się na wzór zeberki). Jeden z pasów zachodzi na płetwę grzbietową, a głowa praktycznie w całości jest ciemna. Podbrzusze jest koloru jasnego – beżowo żółtawego. Zewnętrzne promienie płetwy ogonowej są wydłużone, a na płetwie widnieje ciemny pasek układający się w litreę „w” (od końca płetwy oddziela go bezbarwny margines). Pozostałe płetwy przezroczyste. Otwór gębowy stanowi przyssawka. Samice są grubsze, jednak możliwość rozróżnienia płci istnieje w momencie osiągnięcia dojrzałości rozrodczej i w pełni zdrowia ryb.

Usposobienie

Rybki stadne – dobrze czują się w liczniejszych grupach. Są spokojne, bardziej aktywne wieczorem, zasadniczo nieśmiałe w stosunku do innych lokatorów akwarium, przystosowane do oddychania powietrzem atmosferycznym.

Akwarium

Lubią zbiorniki gęsto zarośnięte, z licznymi kryjówkami i płaskimi powierzchniami, na których będą rozwijały się glony, z miękkim podłożem i niezbyt intensywnym oświetleniem (światło powinno być rozproszone) i czystą wodą.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, jednak nie odnotowano jeszcze sposobu ich rozmnażania w niewoli. Jest on przede wszystkim importowany. Powinien być poddawany powolnej aklimatyzacji, gdyż ciężko jest mu się przyzwyczaić do niewoli. Sprowadzone osobniki potrafią w ciągu 6 tygodni zdechnąć „bez przyczyny”. Podczas przystosowania do nowej rzeczywistości konieczne jest zapewnienie bezstresowych warunków. Odpowiednia dieta również odgrywa ważną rolę – pokarm roślinny, dobrej jakości, zróżnicowany, można także od czasu do czasu podawać żywy lub mrożony. Podawane warzywa zawsze blanszujemy.