Domowe Akwarium Pl

Pielęgnica Diamentowa (łac. Cichlasoma Salvini)

Zobacz też:
pielęgnica diamentowa Cichlasoma salvini
GatunekPielęgnica Diamentowa
Nazywany teżPielęgnica Salvini
Nazwa łacińskaCichlasoma Salvini
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość15 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik200 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Pielęgnica Diamentowa (Cichlasoma Salvini)
Nazywany też: Pielęgnica Salvini

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki o wartkim nurcie Meksyku, Hondurasu i Gwatemali.

Wygląd zewnętrzny

Jest to duża ryba, której ubarwienie samca znacznie różni się od ubarwienia samicy. U samców dominuje żółta barwa (oliwkowo żółta), z czerwonawym podbrzuszem, nieregularnymi, czarnymi pręgami powyżej linii bocznej. Płetwy odbytowa i grzbietowa z wydłużonymi ostatnimi promieniami, obrzeżone na opalizujący niebieski. Samice są bardziej kolorowe i kontrastowe – ich ciało mieni się dodatkowo na czerwono i niebiesko, więcej jest również czarnych plam. Są one też mniejsze, a ich płetwy nie mają wydłużeń.

Usposobienie

Jest to terytorialna ryba, której agresja wzrasta w okresie tarła. Aktywna, szybko pływa i może żywić się mniejszymi gatunkami.

Akwarium

Lubi duże akwaria, z licznymi kryjówkami wśród skał, korzeni, kamieni czy roślin, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Konieczna czysta woda – podmiany 20-25% raz w tygodniu oraz skuteczna filtracja (wskazany większy strumień wypływającej wody z filtra). Pływają w środkowych i dolnych partiach, najlepiej jest trzymać je parami.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna. Jeżeli mamy większą grupę – pary dobiorą się ze stada po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Przed tarłem przyszli rodzice czyszczą twardą powierzchnię, na której złożona będzie ikra (kamień, korzeń, powierzchnia doniczki). Samica składa nawet do 500 jaj. Wylęg następuje po 2 dniach, po kolejnych 5 narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikry i narybku pilnuje obu rodziców – samiec rewiru, samica gniazda.