Domowe Akwarium Pl

Pielęgnica Meeka (Thorichthys Meeki)

pielęgnica meeka Thorichthys meeki
Wikipedia/Tomolyka /GNU
GatunekPielęgnica Meeka
Nazwa łacińskaThorichthys Meeki
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość12 - 15 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH6.5 - 8.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Pielęgnica Meeka (Thorichthys Meeki)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki o wolno poruszającym się nurcie, strumienie, ujścia rzek, stawy oraz jeziora Półwyspu Jukatan.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro oliwkową barwą ciała, z bardziej lub mniej widocznymi, ciemniejszymi poprzecznymi pręgami oraz pomarańczowo czerwonym podgardlem i podbrzuszem. Wzdłuż linii bocznej przebiega nieregularny, słabo widoczny czarny pasek. Na każdym boku ryby widoczne są trzy, czarne, obrzeżone na biało plamy: na pokrywie skrzelowej, na środku ciała (w połowie płetwy grzbietowej) i u nasady ogona. Całe ciało oraz płetwy nakrapiane są niebiesko opalizującymi cętkami. Płetwy dodatkowo obrzeżone są na jaskrawo niebieski kolor. Samice są mniejsze, bledsze i mają krótsze płetwy grzbietową i odbytową.

Usposobienie

Ryby te są stosunkowo spokojne. Jedynie w okresie tarła przejawiają bardziej agresywne i terytorialne usposobienie. Bez problemu można je trzymać z innymi łagodnymi i podobnego rozmiaru współtowarzyszami (szczególnie innymi pielęgnicowatymi pochodzącymi z Ameryki Środkowej). Ich głównym sposobem obrony jest odchylanie pokryw skrzelowych, przez co stwarzają wrażenie większych.

Akwarium

Rybki te są strasznymi kopaczami podłoża – musimy to uwzględnić przy doborze roślinności oraz sposobie umieszczania elementów dekoracyjnych (wybieramy odporne rośliny, a kamienie i skały kładziemy bezpośrednio na dnie akwarium). Lubią przestronne zbiorniki z czystą wodą (skuteczny filtr, systematyczne podmiany wody), wolnym nurtem wody, światłem rozproszonym i miękkim podłożem. Konieczne wolne przestrzenie do pływania oraz kryjówki wśród korzeni, płaskich kamieni, doniczek czy jaskiń.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który pobudzić do tarła możemy poprzez podniesienie temperatury wody. Korzystne jest, aby pary dobrały się same z większego stada. Rozmnażanie może odbywać się w akwarium ogólnym, jednak lepiej jest to robić w osobnym – tarliskowym. Ikra (nawet kilkaset sztuk jaj) składana jest na twardej, uprzednio starannie oczyszczonej powierzchni (kamień, grota, doniczka). Samiec natychmiast zapładnia jaja. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Wówczas larwy zostają przeniesione do wcześniej wykopanych dołków w podłożu (często przenosiny odbywają się jeszcze kilka razy). Narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia po 4-5 dniach. Oboje rodzice troskliwie opiekują się młodymi minimum dwa tygodnie.