Domowe Akwarium Pl

Płaskobok Tępogłowy (Metynnis Hypsauchen)

płaskobok tępogłowy Metynnis hypsauchen
Wikipedia/Sesamehoneytart /CC BY-SA 4.0
GatunekPłaskobok Tępogłowy
Nazywany teżPłaskobok Ozdobny
Nazwa łacińskaMetynnis Hypsauchen
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość15 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik200 L
Pokarmroślinny, suchy, żywy, mrożony

Płaskobok Tępogłowy (Metynnis Hypsauchen)
Nazywany też: Płaskobok Ozdobny

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje gęsto porośnięte rzeki i dorzecza Gujany, Brazylii, Peru czy Boliwii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się wysokim pokrojem ciała, mocno bocznie spłaszczonym o srebrzysto różowawym ubarwieniu. Posiada wysoką płetwę grzbietową w kształcie proporca, dość długą płetwę tłuszczową oraz odbytową. Dostępna jest także odmiana hodowlana z poprzecznymi pręgami. Samce mają dłuższą płetwę odbytową, zabarwioną na czerwonawo żółto (w przedniej części).

Usposobienie

Ryby te rozgrzebują dno, niszczą rośliny, a z upływem wieku są bardziej agresywne w stosunku do innych ryb. Jednocześnie są inteligentne i opiekują się potomstwem.

Akwarium

Lubi przestronne zbiorniki (powinny być szersze niż wyższe) z licznymi kryjówkami wśród skał, korzeni, z rozproszonym oświetleniem. Wszystko to sprawia, że ryby czują się pewniej. Wrażliwe są na nadmiar związków azotowych w wodzie oraz gwałtowne wahania jej parametrów. Jeżeli zdecydujemy się na rośliny, to tylko o twardych liściach i gorzkim smaku.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego do tarła pobudzamy poprzez podwyższenie temperatury wody, obniżenie jej pH i twardości oraz dodanie roślinności pływającej. W okresie godowym samiec ciemnieje w okolicach płetwy odbytowej i grzbietowej. Tarło poprzedza taniec godowy – samiec pływa wokół samicy balansując ciałem, chwiejąc się na boki. Kiedy samica jest gotowa, wypuszcza ikrę, a samiec natychmiast ją zapładnia. Jaja opadają na dno. Rodzice mogą ją zjadać więc lepiej ich odłowić. Wylęg następuje po 3 dniach, po kolejnych 2-5 narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.