Domowe Akwarium Pl

Pyszczak Złocisty (Melanochromis Auratus)

Zobacz też:
pyszczak złocisty Melanochromis auratus
Wikipedia/Przemysław Malkowski + Vlad Butsky /CC BY-SA 3.0
GatunekPyszczak Złocisty
Nazwa łacińskaMelanochromis Auratus
Rodzinapielęgnicowate
Występowaniejeziora afrykańskie
Długość12 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, roślinny

Pyszczak Złocisty (Melanochromis Auratus)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje spokojne wody słodkowodne jezior w Malawi.

Wygląd zewnętrzny

Ma wydłużone i lekko bocznie spłaszczone ciało. Pod względem ubarwienia samce znacznie się różnią od samic – są koloru brunatno czarnego połyskującym na niebiesko, z jasnym paskiem przebiegającym wzdłuż całego boku. Samica za to (młody narybek także) ubarwiona jest na żółto złoty kolor, z przebiegającymi wzdłużnie ciemnymi pręgami od grzbietu do linii bocznej. Dodatkowo samice są mniejsze.

Usposobienie

Jest to ryba stadna i towarzyska. Do tego bardzo ruchliwa, o silnym instynkcie przynależności do wyznaczonego przez siebie rewiru (szczególną agresję wykazują samce, zarówno wobec własnego gatunku, jak również innych, które stale walczą o dominację). Najlepiej sprawdza się hodowla z innymi, podobnymi pod względem rozmiaru i usposobienia rybami (innymi pyszczakami z grupy Mbuna).

Akwarium

Lubią przestronne akwaria z niewielką obsadą roślinną, za to konieczne są liczne kryjówki w postaci kamieni, głazów, czy skał z licznymi szczelinami i przejściami. Są bardzo wrażliwe na zmiany pH (w nawet lekko kwaśnej wodzie umierają). Musimy także zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie w czystości zarówno podłoża jak i wody.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne. Do tarła przygotowuje się grupy złożone z jednego samca i kilku samic, tarło może odbywać się również w akwarium ogólnym. Ikra składana jest na kamieniu (kilkadziesiąt jaj od jednej samicy). Po zapłodnieniu jej przez samca samica zbiera jaja do pyska i nosi w nim przez kilka tygodni (nawet do 4) do momentu wylęgu młodych, które po opuszczeniu bezpiecznego schronienia swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia. Potrafią jednak, w razie niebezpieczeństwa, jeszcze przez jakiś czas chronić się w pysku samicy. Co ciekawe, samica w czasie inkubacji ikry we własnym pysku, przyjmuje normalnie pokarm.