Domowe Akwarium Pl

Platydora Kolczasta (łac. Platydoras Armatulus)

Zobacz też:
platydora kolczasta Platydoras armatulus
GatunekPlatydora Kolczasta
Nazywany teżSum Liniowy
Nazwa łacińskaPlatydoras Armatulus
Rodzinakirysowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość15 - 20 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony

Platydora Kolczasta (Platydoras Armatulus)
Nazywany też: Sum Liniowy

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który często nazywany jest również kirysem liniowym lub sumem liniowym. W warunkach naturalnych zamieszkuje ciemne wody Amazonki oraz jej dorzeczy.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się pasiastym ubarwieniem – jasno beżowe paski na zmianę z ciemnymi, szerszymi. Podbrzusze jasne, 3 pary wąsów. Łuski są przekształcone w pancerz – wzdłuż linii bocznej (na jasnym pasku) i od góry na ogonie można zauważyć wystające kolce (ukłucie się nimi jest bardzo bolesne). Płetwa grzbietowa oraz płetwy piersiowe są ząbkowane (przy przenoszeniu ryby w siatce możemy mieć problem z wyplątaniem jej). Należy również pamiętać aby kupione rybki przenosić w wiaderku a nie w worku. Worek może zostać uszkodzony przez widoczne na zdjęciu kolce.

platydora kolczasta sum liniowy ryba

Usposobienie

Spokojna i łagodna, wytrzymała i odporna. Skutecznie broni się przed agresywnymi rybami, jednak nie zaczepiana nigdy nie wszczyna awantur. Może zjadać mniejsze rybki, gdy któraś znajdzie się akurat w zasięgu jej pyska. Aktywna wieczorem i nocą (wtedy powinna być karmiona), ale można ją przyzwyczaić do światła dziennego. Jest zachłanna na jedzenie – łatwo można ją przekarmić. Wydaje dźwięki, gdy znajdzie się poza wodą – skrzeczy. Pływa w dolnych strefach wodnych.

Akwarium

Nadaje się do zbiorników z miękkim podłożem (piasek, drobny żwirek) – lubi w nim kopać sobie norki pod kamieniem lub korzeniem. Wymagane rośliny, kryjówki. Może również przebywać w akwarium z biotopem „czarnych wód”.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, która jest jednak importowana. Ryby pochodzą z odłowów.

Dodatkowe zdjęcia rybki

platydora kolczasta sum liniowy rybaplatydora kolczasta sum liniowy ryba