Domowe Akwarium Pl

Poziomnik Pręgowany (Leporinus Fasciatus)

poziomnik pręgowany Leporinus fasciatus
Wikipedia/Peter Halasz /GNU
GatunekPoziomnik Pręgowany
Nazywany teżLeporinus Pręgowany
Nazwa łacińskaLeporinus Fasciatus
Rodzinaukośnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość30 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.5
Zbiornik250 L
Pokarmroślinny, suchy, mrożony, żywy

Poziomnik Pręgowany (Leporinus Fasciatus)
Nazywany też: Leporinus Pręgowany

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje dorzecza Amazonki praktycznie na całym obszarze Ameryki Południowej (Brazylia, Peru, Wenezuela, Gujana, Surinam). Są to odcinki o wartkim strumieniu oraz skalistym podłożu.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała o żółto beżowym ubarwieniu z 10-cioma poprzecznymi, czarnymi pręgami (pierwsza pręga przechodzi przez jej oko), przezroczystymi płetwami, widoczną płetwą tłuszczową, rozwidloną płetwą ogonową zakończoną spiczaście oraz wystającymi dwoma zębami na górnej wardze otworu gębowego. Bardzo często (rzekomo u samców) podgardle jest pomarańczowo czerwone. Młode osobniki posiadają jedynie 5 ciemnych pręg, każdy pas co pół roku dzieli się na dwa, aż będzie ich w sumie 10. Gatunek ten często mylony jest z Leporinus affinis – różnią się one kształtem ogona oraz ilością poprzecznych pręg (Leporinus affinis posiada 9 pasów i końce jego płetwy ogonowej są zaokrąglone). Brak widocznego dymorfizmu płciowego pomiędzy samcami i samicami.

Usposobienie

Jest to bardzo aktywna i umiarkowanie agresywna ryba. Jej agresja wzrasta z wiekiem oraz gdy większa ilość samców trzymana jest w zbyt małym zbiorniku – są oni terytorialni. Lubi podskubywać płetwy innych gatunków o wydłużonych promieniach. Może być trzymana pojedynczo lub w stadzie (minimum 6 osobników). Ryby te często przebywają w pozycji „głową w dół” – żerują w ten sposób lub odpoczywają. Za współtowarzyszy wybieramy im gatunki podobnych rozmiarów, równie aktywne: zbrojniki, kiryski, bocje, spokojne pielęgnice, danio malabarski, brzanki.

Akwarium

Ryba potrzebuje przestronnego zbiornika o minimalnej długości 60 cm. Powinno zawierać liczne kryjówki wśród skał tworzących szczeliny i groty (projektując je miejmy na uwadze, że ryby szybko rosną i w za małych kryjówkach mogą się zaklinować i umrzeć), korzeni, które będą wystawały ponad zwierciadło wody. Konieczne płaskie powierzchnie, na których będą się rozwijały glony (ryby są roślinożerne), przykrycie akwarium (dobrzy skoczkowie), podłoże miękkie, wydajny filtr o silnym przepływie wody (kubełkowy – inaczej kanistrowy) oraz systematyczne podmiany części wody (do 50% co dwa tygodnie).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Brak danych na temat sukcesów przy rozmnażaniu tej ryby w warunkach akwariowych. W środowisku naturalnym ryby składają jaja do przygotowanego uprzednio gniazda. Zapłodnienie jest zewnętrzne, a samiec chroni ikry. Gatunek ten uzyskuje dojrzałość płciową po osiągnięciu 15 cm długości ciała.