Domowe Akwarium Pl

Proporczykowiec Z Kap Lopez (Aphyosemion Australe)

Zobacz też:
proporczykowiec z kap lopez Aphyosemion australe
Wikipedia/Violaine2 /GNU
GatunekProporczykowiec Z Kap Lopez
Nazwa łacińskaAphyosemion Australe
Rodzinanothobranchiidae
WystępowanieAfryka
Długość5 - 6 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.0
Zbiornik50 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Proporczykowiec Z Kap Lopez (Aphyosemion Australe)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryba występuje w delcie rzeki Ogowe przepływającej przez Gabon. Są to stałe zbiorniki wodne (nie wysychające letnią porą), o niewysokim stanie wody – małe strumienie, obszary bagienne (często wody te ubogie są w tlen).

Wygląd zewnętrzny

Wyróżnić można różne odmiany barwne selektywnie hodowane – czekoladową, złotą, pomarańczową. Odmiana dzika charakteryzuje się brązowo niebieskawym ubarwieniem (czym bliżej ogona, tym bardziej brązowy kolor) z licznymi brązowo czerwonawymi plamkami rozrzuconymi po całym ciele. Płetwy grzbietowa, brzuszne, odbytowa pomarańczowo brązowe, obrzeżone na bordowo z białym marginesem. Płetwa ogonowa mieni się w kolorach pomarańczy, brązu, bordowym i białym. Ciało tej ryby jest wydłużone, cylindryczne, nieproporcjonalne do wielkości oraz sposobu rozmieszczenia jej płetw (płetwy piersiowe są duże i umiejscowione są od spodu, płetwy brzuszne krótkie i znajdują się tuż przed płetwą odbytową). Samca rozpoznamy po większym rozmiarze ciała, bardziej jaskrawych barwach, wydłużonych ostatnich promieniach płetwy grzbietowej i odbytowej oraz wydłużonych zewnętrznych promieniach płetwy ogonowej. Samica wszystkie płetwy ma zaokrąglone i jest pełniejsza w partiach brzusznych.

Usposobienie

Jest to bardzo spokojna i nieśmiała ryba. W starciu z silniejszymi i bardziej sprytniejszymi gatunkami wycofuje się – nie rywalizuje nawet o pożywienie. Dlatego za współtowarzyszy dobieramy jej podobne rozmiarowo i naprawdę spokojne ryby: małe gatunki razbor, pielęgnice karłowate, spokojne kiryski, spokojne i niewielkie gatunki z rodziny kąsaczowatych.

Akwarium

Gatunek ten powinien być hodowany w przestronnym akwarium, mocno obsadzonym roślinami (w tym roślinami pływającymi – światło rozproszone), z ciemnym podłożem i ciemnymi elementami dekoracyjnymi (będzie ładnie kontrastował na ich tle). Niezbędne jest szczelne przykrycie zbiornika – rybka bardzo skoczna, łagodny przepływ wody oraz systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnażać powinniśmy go w oddzielnym zbiorniku: 20-30 litrowym, wypełnionym wodą do 2/3 jego wysokości, z umiarkowanie miękką wodą, pH 6,0-6,5, temperaturą wody 20-23˚C, małym filtrem gąbkowym wypełnionym dodatkowo torfem, kępkami roślin o drobnych i miękkich liściach lub z innym nośnikiem ikry (np. mopy ikrowe sporządzone z wełny), niezbędne przykrycie zbiornika. Około tygodnia przed planowanym tarłem rozdzielamy samice i samców, obficie karmimy żywym pokarmem. Po tym okresie przenosimy do zbiornika hodowlanego najbardziej jaskrawego samca i najgrubsze samice – na 1 samca powinny przypadać 2 samice (samiec nie ustaje w zalotach i dążeniu do rozmnażania). Tarło odbywa się blisko powierzchni wody lub przy dnie. Samiec intensywnie goni samicę, w dogodnym  momencie przysuwa się do niej i przytrzymuje swoimi płetwami (grzbietową i odbytową) wyginając charakterystycznie ciało. Następuje szarpnięcie i samica deponuje jaja na przygotowanym nośniku, liściach roślin lub w podłożu. Tarło może trwać codziennie przez parę tygodni (z uwagi jednak na duże obciążenie dla organizmu samicy nie powinno trwać dłużej niż tydzień), dziennie składanych jest 20-30 jaj. Nie ma konieczności usuwania rodziców czy ikry, rodzice dobrze karmieni nie zjadają jaj. Ikra jest nieprzezroczysta, pojedyncze ziarno ma średnicę 1 mm. Jaja są bardzo wrażliwe na światło i psucie – łatwo pokrywają się grzybem. Dlatego codziennie powinniśmy przeglądać ją w celu usunięcia zepsutych jaj (będą one białe, pokryte kłaczkami). Wylęg następuje po 14-21 dniach (zależy od temperatury wody) i od razu przystępujemy do karmienia larw. Ważne są codzienne podmiany wody ok 10%, a w późniejszym okresie można zmniejszyć ich częstotliwość (co 2-3 dni ok. 20-30%). Oczywiście ryby będą rozmnażały się także w zbiorniku ogólnym, bez większej ingerencji z naszej strony. Jednak wydajność będzie wówczas bardzo mała.