Domowe Akwarium Pl

Prystelka Barwna (Pristella Maxillaris)

prystelka barwna Pristella maxillaris
Wikipedia/Debivort /GNU
GatunekPrystelka Barwna
Nazwa łacińskaPristella Maxillaris
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4,5 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Prystelka Barwna (Pristella Maxillaris)

Występowanie

Prystelka barwna w warunkach naturalnych występuje przede wszystkim w ujściach rzek Amazonka, Orinoko oraz w ich dopływach – strumieniach i potokach, obszarach zalewowych, obszarach bagiennych. Są to spokojne wody przybrzeżne.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się srebrzysto złotym ciałem, częściowo półprzezroczystym, z wyraźnie widocznym kręgosłupem. Za pokrywami skrzelowymi widoczna jest także niewielka, ciemna plama. Płetwa ogonowa jest rozwidlona, pomarańczowo czerwona. Płetwa grzbietowa posiada trzy poziome pasy w kolorach żółty (u nasady płetwy), czarny oraz biały. Płetwa odbytowa jest dość szeroka, a pierwsze jej promienie są wydłużone i ubarwione podobnie, jak płetwa grzbietowa (trzy poziome pasy: żółty-czarny-biały). Na płetwach brzusznych widoczna jest czarnawa plamka. Płetwa tłuszczowa jest bezbarwna. Gatunek ten dodatkowo wyposażony jest w aparat Webera. Jest to układ wzmacniający zdolność odbierania dźwięków. W sprzedaży dostępna jest także odmiana hodowlana albinotyczna, często nazywana złotą (gold). Samice są nieco większe od samców i zdecydowanie grubsze w partiach brzusznych (po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej).

Usposobienie

Jest to cicha i spokojna ryba, którą z powodzeniem można polecić początkującym akwarystom. Jest dość wytrzymała i odporna na zmiany temperatury wody oraz wahania jej jakości. Zdecydowanie lepiej czuje się w większej grupie – minimum 6 osobników. W mniejszych stadach lub trzymana pojedynczo jest płochliwa, w ciągu dnia ukrywa się wśród roślin, a aktywniejsza staje się wieczorami i nocą. Ryby te pływają przede wszystkim w środkowych i dolnych partiach wodnych, w luźnych ławicach. Zestresowane i zagrożone formują ściślejsze szyki. Jest to towarzyski, nieagresywny, aktywny oraz ciekawski gatunek. Unikamy przetrzymywania go z większymi i drapieżnymi rybami. Za współtowarzyszy dobieramy im takie gatunki, jak: kardynałki, gupiki, gurami, cierniooczki, molinezje, mieczyki, drobnoustki, ukośniki, pstrążenice, kiryski, bocje, małe zbrojniki, brzanki, małe razbory lub tetry, skalary, a nawet krewetki.

Akwarium

Prystelka barwna dobrze czuje się w zbiornikach ogólnych oraz typowo biotopowych. W tych pierwszych umieszczamy rośliny po bokach oraz w tle akwarium zostawiając sporo wolnej przestrzeni do pływania. Wybieramy raczej ciemne elementy dekoracyjne (korzenie, kamienie itp.) oraz ciemne, drobne podłoże. Na ich tle ryby wyświetlają najpiękniejsze swoje kolory. Pamiętamy aby światło było rozproszone. W akwarium biotopowym stosujemy piasek jako podłoże, poskręcane korzenie, dryfujące kawałki drzewa, liście dębu, buku lub migdałecznika rozrzucone na dnie (wymieniamy je co kilka tygodni), filtrację przez torf w celu zabarwienia wody. Gatunek ten jest dość elastyczny i łatwo przystosowuje się do dość szerokiego wachlarza parametrów wodnych oraz stworzonych warunków bytowania.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. W celu zwiększenia ilości narybku, rozmnażanie najlepiej jest przeprowadzać w osobnym zbiorniku. Woda w nim powinna być bardzo miękka i kwaśna, o temperaturze 27-29˚C, o lekkim herbacianym zabarwieniu (filtracja przez torf). Akwarium powinno być słabo oświetlone lub zaciemnione. Wyposażamy je w odpowiednie nośniki tarła – rośliny o drobnych liściach, mopy – lub ruszty ikrowe. Tarło możemy przeprowadzić w grupie ryb lub parami. Drugi sposób wymaga wcześniejszego rozdzielenia samców i samic, obfitego ich karmienia żywymi pokarmami. Do zbiornika hodowlanego przenosimy wieczorem najgrubszą samicę oraz samca intensywnie wybarwionego. Do tarła powinno dojść rankiem następnego dnia. Samica rozrzuca jaja wśród przygotowanego nośnika ikry (nawet 300-400 ziaren), a samiec je zapładnia. Po dokonanym dziele odławiamy rodziców. Wylęg ikry następuje po 1-1,5 dnia. Po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Należy pamiętać, że ikra oraz narybek w początkowej fazie są bardzo wrażliwe na światło.