Domowe Akwarium Pl

Razbora Borneańska (Boraras Brigittae)

Zobacz też:
razbora borneańska Boraras brigittae
Wikipedia/VivienneHarper /CC BY-SA 3.0
GatunekRazbora Borneańska
Nazwa łacińskaBoraras Brigittae
Rodzinakarpiowate
WystępowanieIndonezja
Długość3 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka
pH5.0 - 7.0
Zbiornik40 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobnione

Razbora Borneańska (Boraras Brigittae)

Występowanie

Gatunek słodkowodny występujący w warunkach naturalnych w Indonezji – przede wszystkim na południu Borneo. Jest to ryba tzw. „ciemnych wód” – są to płytkie, wolno płynące potoki i strumienie przepływające przez torfowe lasy (stąd ciemny kolor wody), częściowo zabagnione, w których znajduje się mnóstwo opadłych liści, gałęzi, garbników. Wody te cechuje stały i dość duży rozkład substancji organicznej. Są gęsto porośnięte roślinnością, zasłonięte przed dostępem promieni słonecznych wysokimi drzewami równikowymi.

Wygląd zewnętrzny

Rybki z tego gatunku są niewielkich rozmiarów, wyróżniają się czerwono różowym ubarwieniem, z charakterystycznym klinowym (zwęża się ku ogonowi), ciemnym, przerywanym pasem przechodzącym wzdłuż boków. Za skrzelami widnieje biaława plama, podbrzusze do płetw brzusznych jest także jaśniejsze. Płetwy przezroczyste z widocznymi czerwono czarnymi paskami. Samce są mniejsze i jaskrawiej ubarwione, samice pełniejsze w okolicy brzucha.

Usposobienie

Jest to ryba ławicowa – dobrze czuje się w większej grupie (około 10 sztuk), spokojna, nieśmiała w stosunku do innych ryb. Podczas tarła samce przejawiają terytorializm, ale nie są agresywne.

Akwarium

Minimalny zbiornik dla grupki tych ryb to 30 litrów. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami (konieczna obecność roślin pływających), z licznymi kryjówkami: korzenie, doniczki, z piaszczystym podłożem i wolnymi przestrzeniami do pływania. Do wody można dodawać liście bukowe, dębowe, garbniki (można je wymieniać co kilka tygodni lub pozostawić do całkowitego rozkładu). Wodę farbujemy torfem (umieszczamy go w siatce i moczymy w zbiorniku do uzyskania ciemnej barwy wody). Przed wpuszczeniem ryb zbiornik powinien „dojrzeć chemicznie” - ryby wpuszczamy po odczekaniu około 2 tygodni. Oświetlenie rozproszone.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, rozmnaża się bez problemu w akwarium ogólnym. W czasie tarła samce konkurują między sobą o względy samicy: tańczą wokół siebie, stają twarzą w twarz lub zaczepiają ogon przeciwnika (nie ranią się przy tym). Ich barwy wówczas są intensywniejsze. Ten, który zwycięży zachęca samicę, którą nęci w wybrany wcześniej rewir. Tam odbywa się tarło wśród roślin (albo jaja składane są do mchu, albo samica ustawiana jest do góry nogami i ikrę składa na liściach). Tarło odbywa się zawsze rano pod wpływem pierwszych promieni słonecznych. Trwa kilka dni. Samica składa około 50 jaj, z których wylęg następuje już po 2 dniach. Początkowo larwy wiszą wśród roślin, po 4 dniach zaczynają dryfować i nieśmiało pływać. Narybek ukrywa się głównie wśród roślinności. Rodzice nie opiekują się potomstwem.