Domowe Akwarium Pl

Razbora Hengla (Trigonostigma Hengeli)

razbora hengla Trigonostigma hengeli
Wikipedia/Rupert A. Collins /CC BY-SA 3.0
GatunekRazbora Hengla
Nazwa łacińskaTrigonostigma Hengeli
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja
Długość3 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Razbora Hengla (Trigonostigma Hengeli)

Występowanie

W warunkach naturalnych gatunek ten występuje w wolno płynących rzekach (ich zakolach), strumieniach, dopływach, na terenach bagnistych i zalewowych porośniętych bogatą roślinnością wodno-lądową oraz gęstymi lasami na obszarze Wysp Indonezyjskich (głównie  Sumatra, Jambi). Wody te są zabarwione na ciemno (tzw. czarne wody) przez opadłe liście czy gałęzie, które rozkładają się w nich.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się srebrno oliwkowym ubarwieniem (mocno przezroczystym) z przezroczystymi płetwami. Od nasady ogona do nasady płetwy grzbietowej rozciąga się wzdłuż linii bocznej czarna pręga, która rozszerza się w postaci klina w kierunku głowy. Pręga ta od góry oraz z boku (od strony głowy) jest obrzeżona na pomarańczowo żółto. Gatunek ten często mylony jest z razborą klinową lub razborą espei, pomimo tego, że różnice w ubarwieniu ciała tych ryb są znaczące. Samicę rozpoznamy w momencie uzyskania przez nią dojrzałości płciowej - jest grubsza w obszarze brzucha.

Usposobienie

Jest to bardzo nieśmiała i spokojna rybka, która dobrze czuje się w większych stadach (minimum 6 osobników). Aktywnie pływa, zawsze całą grupą. Dobrze karmiona (pokarmy różnorodne) i trzymana w odpowiednich warunkach wodnych wspaniale się wybarwia. Karmimy ją tylko rozdrobnionymi pokarmami (małe usta). Za współtowarzyszy dobieramy jej podobne rozmiarem i usposobieniem gatunki: tetry, pielęgniczki karłowate, inne razbory, bocje, kiryski, małe zbrojniki, neony, prystelki, małe gurami.

Akwarium

Dobrze czują się w mocno obsadzonych zbiornikach po bokach oraz w tyle (np. zwartki, mech jawajski, mikrozorum, anubiasy), z korzeniami tworzącymi zacienione przestrzenie, z ciemnym podłożem, światłem rozproszonym (rośliny pływające). Mogą być także przechowywane w akwariach biotopu czarnych wód: piaszczyste podłoże, korzenie i gałęzie, liście bukowe lub dębowe na dnie (mogą być pozostawiane do całkowitego rozkładu), oświetlenie naturalne bądź rozproszone przez kawałki dryfującego drzewa. Bez względu na rodzaj wystroju ryby muszą mieć pozostawione wolne przestrzenie do pływania oraz prąd wody z filtra musi być ograniczony do minimum.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Często rozmnażają się w akwarium ogólnym (optymalne warunki wodne oraz pokarmowe), jednak, aby zwiększyć jego efektywność, rozmnażanie przeprowadzamy w osobnym zbiorniku. Powinien on zawierać rośliny o szerokich liściach, być słabo oświetlone (najlepiej światło naturalne), z wodą bardzo miękką, pH 5,5-6,0 i temperaturą 28˚C. Rozmnażamy ryby starsze, które przed planowanym tarłem obficie karmimy żywymi pokarmami. Kiedy samce zrobią się bardziej jaskrawe, a samice grubsze, podmieniamy około połowy wody na nieco chłodniejszą i wieczorem przenosimy wybraną parę do uprzednio przygotowanego akwarium. Do tarła powinno dojść następnego ranka. Jest ono poprzedzone intensywnymi zalotami (gonitwami) wśród roślin. Ostatecznie ryby ustawiają się przy liściach roślin do góry nogami i samica partiami składa jaja (przytwierdzają się one na spodnich części liści). Rodzice zjadają ikrę, dlatego należy ich usunąć. Wylęg następuje po 1-2 dniach, a po kolejnym tygodniu narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.