Domowe Akwarium Pl

Razbora Plamista (łac. Boraras Maculatus)

Zobacz też:
razbora plamista Boraras maculatus
fishbase.org/© Anthony Terceira
GatunekRazbora Plamista
Nazwa łacińskaBoraras Maculatus
Rodzinakarpiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość3 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodybardzo miękka - miękka
pH5.5 - 6.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Razbora Plamista (Boraras Maculatus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące oraz stojące, płytkie wody, obszary okresowo zalewane Malezji, Sumatry, Indii oraz Singapuru.

Wygląd zewnętrzny

Jest to niewielka rybka, której podstawową barwą jest pomarańczowo czerwony, z jasnym podbrzuszem i charakterystycznymi trzema ciemnymi plamami (brzuch, okolice odbytu, nasada trzonu płetwy ogonowej) na każdym z jej boków. Płetwy przezroczyste, lekko czerwonawe z akcentami czarnego. Samce są mniejsze, jaskrawsze natomiast samice bardziej pulchne w okolicach brzucha.

Usposobienie

Jest to gatunek stadny, który dobrze czuje się w większych grupach. Aktywny, spokojny i towarzyski.

Akwarium

Nadaje się do niezbyt wysokich, lecz długich zbiorników, mocno obsadzonych roślinnością, z ciemnym podłożem, wzbogaconym mieszanką torfową. Konieczne są wolne przestrzenie do swobodnego pływania. Światło rozproszone – pomogą w tym rośliny pływające. Ryba wymagająca co do parametrów wody, wrażliwa na nadmiar dwutlenku węgla i azotanów. Dlatego wymagana jest skuteczna filtracja o łagodnym przepływie wody (najlepiej jest zabezpieczyć jego wylot).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, rozmnażanie trudne, ale nie niemożliwe. Pobudzić do tarła możemy poprzez oddzielenie samic i samców, obfite karmienie żywym pokarmem, obniżenie twardości wody, przyciemnienie oświetlenia (po złożeniu ikry całkowite zaciemnienie zbiornika) oraz dodanie do akwarium roślin o delikatnych liściach. Tarlaki dobierają się ze stada, ikra składana jest na liściach. Po dobie następuje wylęg, po 4-5 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.