Domowe Akwarium Pl

Sum Białowąsy (łac. Mystus Tengara)

Zobacz też:
sum białowąsy Mystus tengara
Wikimedia/Priyankar Chakraborty /CCA 4.0
GatunekSum Białowąsy
Nazwa łacińskaMystus Tengara
Rodzinasumokształtne
WystępowanieIndie
Długość18 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Sum Białowąsy (Mystus Tengara)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki wolno płynące oraz stawy o piaszczystym i błotnistym dnie, gęsto zarośnięte terenów równinnych Indii.

Wygląd zewnętrzny

Jest on bardzo często mylony z Mystus vittatus – ubarwienie obu gatunków jest bardzo podobne, natomiast M.V. jest mniejszy, z widoczną bruzdą na głowie. Opisywana ryba charakteryzuje się brunatno oliwkowym kolorem ciała z jasnym podbrzuszem i widoczną linią boczną, nad którą i pod którą rozciągają się poziome pasy: ciemny-jasny-ciemny. Za pokrywą skrzelową często widoczna jest ciemna plama obrzeżona na jasno. Płetwy są bezbarwne. Pierwszy promień płetwy grzbietowej jest przekształcony w kolec, płetwa tłuszczowa wyraźnie widoczna (jest duża), a płetwa ogonowa rozwidlona. Ryba nie posiada łusek, ma ciało wydłużone i posiada 4 pary wąsów, przy czym zewnętrzne szczękowe są bardzo długie i białe. Wąsy żuchwowe też są koloru białego. Samiec jest większy od samicy, smuklejszy w partii brzusznej oraz posiada zaostrzoną płetwę grzbietową (u samicy jest ona okrągła).

Usposobienie

Sum ten bardzo często jest aktywny zarówno w dzień i w nocy. Jest spokojny towarzyski, pływa w dolnych partiach wodnych. Może zjadać mniejsze rybki. Może także zmieniać ubarwienie w celach ochronnych (tzw. mimikra).

Akwarium

Lubi przestronne akwaria, z licznymi kryjówkami wśród korzeni, kamieni czy jaskiń. Wskazane słabe i rozproszone oświetlenie, silna obsada roślinami w tylnej i bocznej części, ciemne i miękkie podłoże.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego można doprowadzić do tarła (odbywa się przy dnie, wśród roślin), jednak ikra jest bardzo wrażliwa i szybko obumiera. Samiec opiekuje się ikrą i larwami. Przede wszystkim importowany.